xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

İskân Politikası Nedir?

Osmanlı, uzun zaman boyunca dünyaya hâkim olmuş en güçlü imparatorluklardan biri olarak tanımlanmıştır. Ülkenin hem uzun soluklu hem de güçlü olmasında farklı politikaların uygulanması etkili olmuştur. İskân politikası da Osmanlının ilk zamanlarından son dönemlerine kadar etkin şekilde kendine yer bulmuş politikalardan biridir. Tarih derslerinde üzerinde durulan bu konu gayrimenkul piyasasında da etkin şekilde kullanılmıştır. Peki iskân politikası nedir? Bahsedilen politika fetih edilen yerlerin uzun süreli kullanımını amaçlamıştır. Bu neden yüzünden Osmanlı topraklarına yeni eklenen bölümlerine genellikle Türkmenler yerleştirilmiştir. Böylelikle yeni bölgeler de Osmanlı ülkesine bağlı hale getirilmiştir. Üstelik buralarda yaşayan halk belli ayrıcalıklara da sahip oluşmuşlardır.

birevim faizsiz konut

İskân Politikası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmanlı özellikle Fatih Sultan Mehmet ile birlikte başlayan Yükselme Dönemi boyunca çok sayıda bölgeyi toprakları arasına katmıştır. Bu neden yüzünden bahsedilen iskân politikasına ek uygulamalar da getirilmiştir. İskân siyaseti olarak da bilinen iskân politikasında hoşgörü politikası da eklenmiştir. Bahsedilen hoşgörü politikası yeni fethedilen yerlerdeki halkın sakin kalmasını sağlamıştır. Yine aynı politika çerçevesinde yeni halkın din değiştirmeleri, ek vergiler ödemeleri gerekmemiştir. İskân ile birlikte bu alanlara göç eden Türkmenler ise insan ilişkileri kuvvetli olduklarından ötürü yeni bölgelerdeki halkın Osmanlı’ya kısa süre içerisinde ısınmasını sağlamıştır. Zaten bu neden yüzünden Osmanlı’nın çöküş döneminde elden çıkan toptanlarında halen farklı diller konuşulmaktadır. Çünkü Osmanlı hiçbir zaman fethettiği yerlerde zorbalığa müsaade etmemiştir.

İskân Politikasının Faydaları Nelerdir?

İskân politikasının faydaları Osmanlı’nın hoşgörülü siyasetinin dünya çapında taktir görmesi şeklinde açıklanabilmektedir. Fakat bunun yanı sıra en önemli faydası olarak yeni alınan yerlerin Osmanlı’ya karşı isyan etmelerinin önüne geçilmesi sayılmaktadır. Normal şartlar altında el değiştiren topraklarda halk yeniliklere karşı gelerek kısa süre içerisinde isyan etme eğilimine girmektedir. Ancak Osmanlı iskân politikası sayesinde isyanları milliyetçilik akımı ortaya çıkana kadar engellemiştir. Hatta milliyetçilik akımı yüzünden ilan edilen çeşitli fermanlar ve azınlıklara verilen ek ayrıcalıklarla da isyanlar mümkün olduğu kadar ötelenmiştir. Bu da Osmanlı yöneticilerinin başarılı çalışmalarına kanıt olarak gösterilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × 5 =