xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Katılım Bankaları Kredi Veriyor mu?

Ülkemizde hizmet veren farklı bankacılık çeşitleri vardır. Bunlardan bir tanesi de katılım bankalarıdır. Bu bankalar faaliyetlerini faizsiz bankacılık olarak isimlendirmektedir. İslami şartlara göre insanlara kredi sunmakta, hizmetlerini vermektedir. Birçok insanın düşündüğü gibi kredi vermemektedir. Finansman olarak taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Ancak bunlara faiz eklemesi yapılmamaktadır.

birevim faizsiz konut

Bankalar müşterilerine hizmet verirken faiz oranlarına göre krediler sunmaktadır. Katılım bankalarıyla bu kredileri kar payı ekleyerek sunmaktadır. Sizlerde bu bankaların sunduğu kredilerden yararlanmak istiyorsanız öncelikle işleyiş tarzını anlamanız gerekiyor. Katılım bankaları kredi veriyor ancak bunu faiz uygulaması yapmadan, vade farkı ekleyerek sunuyor.

Katılım Bankası İhtiyaç Kredisi

Bankalardan en çok kullanılan kredi ihtiyaç kredisi olarak görülüyor. Bu krediyi bir bankadan talep ederken, uygulanacak faiz oranına göre hesaplama yapılarak alınıyor. Ancak katılım bankası bunu farklı bir şekilde sunuyor.

İhtiyaçlarınızı karşılamak için istediğiniz bu krediyi kullanmanız için öncelikle siz bir kart veriliyor. Yani direkt olarak nakit para size verilmiyor. Bu kart ile istediğiniz ürünün alımını kart üzerinden yapıyorsunuz. Banka önceden belirlediği vade farkı ile sizlere 36 ay içerisinde ödeme imkanı veriyor. Ancak siz ürünü peşin olarak alma şansına sahip oluyorsunuz.

Önceden belirlenen katılım oranı ekleniyor ve siz düzenli olarak ödeme yaparak ihtiyacınız olan ürünü alabiliyorsunuz. Bununla banka ticaret yapmış oluyor. Direk olarak para satışı imkanı sizlere sunulmamış oluyor. Bu katılım bankalarının tamamı için geçerli olan bir durumdur. Faizsiz bankacılık ifade edilirken öncelik buna uygun olarak sunulması oluyor.

Ülkemizde ki Katılım Bankaları

Ülkemizde katılım bankası sektörüne ilgi giderek artıyor. Faizsiz bankacılık anlayışı, muhafazakar ailelerin bu bankaları daha çok tercih etmesine sebep oluyor. Hem devlet tarafından hem de özel bankalar tarafından bu bankacılık hizmeti veriliyor. Ülkemizde bu şekilde bankacılık hizmeti veren altı adet banka bulunuyor.

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Halk Katılım
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Katılım Bankaları Kredi İmkanı

Katılım bankaları araç alımı veya konut alımı gibi durumlar içinde kredi sunuyor. Bu ürünlerin alımını sizlerin adına banka yapıyor. Daha sonra önceden belirlenen kar payı oranına göre sizlere sunumu yapılıyor. Sizlerde eşit taksitler ile ödemenizi yapıyorsunuz.

Katılım bankalarında mevduat hesabı bulunmuyor. Ancak ortaklık anlaşması yapılıyor. Hesabınızda bulunan parayla ortaklık anlaşması yapılarak alacağınız kar payı belirleniyor. Ancak yapılan sözleşme içerisinde kar veya zarar fark etmeksiniz dahil olacağınızı kabul ediyorsunuz.

Yani katılım bankaları müşterilerine yüzde yüz kar elde etme şansı sunmuyor. Garanti gelir elde etmeniz faizli hesaplara göre olmuyor. Katılım bankası konusunda hala birçok insan tereddüt içerisinde bulunuyor. Sizlerde bu tereddüt içerisinde kalarak hareket etmeden önce doğru bir araştırma yaparak karar vermelisiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × 2 =