xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Corona Virüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

Kış mevsiminin kirli grilerine rağmen bazı evler yinede insana neşe katar ve o evde yaşama isteği duyarsınız. Ancak bu yıl Aralık itibarı ile başlayan virüs endişesi günbe gün gıda sektörü hariç tüm sektörleri sekteye uğratıyor.  . Hatta baharı karşıladığımız bu dönemde baharın o renkli doğası,  bir evin daha güzel görünmesini sağlayan çiğdemler, dünyayı dolaşan bir virüsün daha az güven verici haberinin yanında ortaya çıkıyor. Zaten bir ev için pazarda iseniz, tüm belirsizlik konut piyasası hakkında endişelenmenize neden olabilir.

birevim faizsiz konut

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılının Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Şimdilik ev satışları 2019 yılına göre artışta ancak ilerleyen günler düşüş olabileceği öngörülüyor.

Geçen yılın sonunda, ekonomistler 2020’nin konut için güçlü bir yıl olmasını bekliyorlardı. Ancak şimdi korona virüs pandemisi sayesinde ev satışları önümüzdeki aylarda düşüşe geçmeye hazırlanıyor.

Ev satışlarının, 2020’de korona virüs nedeniyle% 15 azalacağı bekleniyor. Ancak emlak fiyatlarına ne olacak? İpotek Refinansman hacimlerini yüksek tutması bekleniyor. Öte yandan, düşük faiz oranlarının yıl boyunca ne şekilde seyredeceğini hep beraber göreceğiz.

Amerika’nın Federal Ulusal İpotek Derneğinden (Fannie Mae) gelen yeni rapor FNMA, -6,73% konut satışlarının 2020’de yaklaşık % 15 kez düşeceğini öngörüyor. Fannie Mae’nin 2019’daki 5.34 milyon seviyesinden yıllık 4.54 milyon adede düşmesini beklediği mevcut ev satışlarında düşüşün sürdüğünü gösterir. Tüm dünyada gayrimenkul satışlarında benzer bir tablo bekliyor.

Korona virüs pandemisinin ve beraberinde evde kalma emirlerinin bir sonucu olarak süren belirsizlik, hem arz hem de talep ile ilgili sorun yaratacağa benziyor.

Konut piyasası, korona virüs pandemisinden önce ilk sorun belirtilerin gösteriyor;

Ekonomistlerin yorumlarına bakacak olursak;  Konut endüstrisi yılın başında güçlü bir pozisyondayken, çoğu ekonomistin satışlardaki büyümeyi kısıtlayacağı konusunda tartışılan tek şey konut arzı oldu. Büyük durgunluğu izleyen bazı inşaat faaliyetlerinin yavaşlaması pazarda önemli bir boşluk oluşturmaya başladı bile.

Sonuç olarak, ekonomistler piyasadaki ev sayısının az olmasının alıcılarının karşılayabilecekleri bir mülk bulmasını engellemesini beklemişti. Listelerini çeken ev satıcıları bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Ancak piyasadaki alıcıların sallanan iş piyasasının neden olduğu talep azalmaktadır.

Konut fiyatlarına ne olacak?

Satıcıların evlerini piyasaya sürdüklerinde daha düşük fiyatlar konusunda endişelenmeleri gerekmiyor. Satışlardaki gerilemenin konut satın almak için kullanılan krediler için ipotek kredisinde yavaşlamaya yol açması beklenirken, düşük oranlı çevre sayesinde yeniden finansmanın yıl boyunca güçlü kalması beklenmektedir.

Müstakbel ev alıcıları ve satıcıları için iyi haber, emlak piyasasındaki durumun önümüzdeki yıl iyileşmesi bekleniyor. 2021’de toparlanacağını düşünülüyor ancak bu toparlanmanın pandeminin yörüngesine bağlı olduğu oldukça açık görünüyor.

COVID-19 kapsamlı gayrimenkul öngörüsü konusunda sınırlı ve zorlu bir tahmin ortamı haline getiriyor.  Bu tahmin edilebilir değişkenlik ve virüsün insidansına, ciddiyetine ve süresinin yanı sıra halkın ve politikacıların yorumlarını takip edin.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 4 =