xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

Konut Kredisi Nedir?

Mülk veya gayrimenkul ile teminat altına alınan krediye ipotek denir. Ev sahibi tarafından mülk veya ev satın almak için alınan fonlar karşılığında, borç veren bu alıcının fonları belirli bir süre içinde belirli bir zaman dilimi içinde geri ödeme sözü verir. İpotek yasal olarak bağlayıcıdır ve borçlunun senet koşullarını temerrüde düşürmesi durumunda borç verene borçlunun evine karşı yasal hak talebinde bulunma hakkını verir.Temel olarak, borçlunun mülk veya ev sahibi olduğu, ancak borç veren tamamen ödenene kadar ona sahip olan kişidir.

birevim faizsiz konut

Daha bankacı yada finansçı diliyle konut kredisini anlatmak gerekirse; İpotekler, gayrimenkul veya kişisel mülk ile teminat altına alınan kredi türleridir.Kredi, borç veren ve borç alan arasındaki ilişkidir. Borç verene alacaklı, borçluya borçlu denir. Başlangıçta ödünç alınan para miktarına anapara denir. Borçlu sadece anaparayı değil faiz denilen ek bir ücreti de geri ödemektedir. Kredi geri ödemeleri genellikle aylık taksitler halinde ödenir ve kredinin süresi genellikle önceden belirlenir. Geleneksel olarak, bankaların ve finansal sistemin merkezi rolü mevduat almak ve kredi vermek için kullanmak, böylece ekonomide paranın verimli kullanımını kolaylaştırmaktı. Konut Kredileri sadece bireyler tarafından değil, aynı zamanda kuruluşlar ve hatta hükümetler tarafından da kullanılmaktadır.

Konut Kredisi ve İpotek

Birçok konut kredi türü vardır, ancak en iyi bilinen türlerden biri ipotektir. İpotekler, özellikle arazi veya ev gibi gayrimenkullere bağlı teminatlı kredilerdir. Mülk, zaman içinde taksitler halinde ödenen para karşılığında borçluya aittir. Bu, borçluların (ipotek sahiplerinin) mülkün tam değerini peşin ödemek zorunda olduklarından daha kısa sürede mülk kullanmalarını sağlar ve nihai amaç, ipotek tam olarak ödendikten sonra borçlunun mülkün tamamen ve bağımsız olarak mülküne sahip olmasıdır. Bu düzenleme alacaklıları (ipotekleri) de korur. Bir borçlunun mortgage kredisi ödemelerini tekrar kaçırması durumunda, evi ve / veya arazisi üzerine el koylabilir. Yani borç veren, mali kayıpları telafi etmek için mülkün mülkiyetini bir kez daha alır.

İpoteği Geri Ödeme Neleri Kapsar?

İpotek genellikle faiz ve ilkeden oluşan aylık ödemeler şeklinde ödenecektir. Anapara bakiyeyi azaltan ödünç alınan orijinal tutarın geri ödenmesidir. Faiz, bir önceki aya ait anaparayı ödünç alma maliyetidir.

Aylık ipotek ödemeleri vergileri, sigortayı, faizi ve anaparayı içerir. Vergiler, mülkün değerinin bir yüzdesi olarak yerel yönetimlere ödenmektedir. Bu vergi tutarları borçlunun yaşadığı yere göre değişebilir ve genellikle yıllık bazda yeniden değerlendirilir. Sigorta ödemeleri ipotek ve tehlike sigortasına yöneliktir.

Borçlunun temerrüde düşmesi durumunda kredi verenleri zarara uğramazken, tehlike sigortası hem borçluyu hem de borç vereni mal kaybından korur. Fonlar emanet içinde tutulabilir veya borç veren vergi ve sigortayı tahsil edebilir.

Konut kredisi için bankalar ve faizsiz finansman şirketlerinden destek alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 + eight =