5 April, 2020

Kütük Ev (Ahşap) Modelleri Ve Fiyatları

Kütük ahşap yapı olarak bilinen evleri çok eski yıllardan beri kullanılan modellerdir. Özellikle nemde koruduğu için Karadeniz bölgesinde çok fazla tercih edilen kütük evler, uzun süre bakım gerektirmeyen ve psikolojik olarak da insanı rahatlatan sağlıklı inşaat malzemeleridir. İskandinav ülkelerinde çok sık kullanılır. Her türlü iklim şartlarına da olanak sağlar. Özellikle sert iklim şartlarına karşı çok fazla dayanıklı olduğu için, soğuk olan ülkelerin tercihidir. Dayanıklı ürünler oldukları için üretimi de fazla yapılmaktadır. Farklı ağaç çeşitlerinden yapılan kütük evler, uzun ömürlü yapı sistemleridir. Doğal bir malzeme kullanımı yapıldığı için, evin içerisinde herhangi bir koku yapmaz. Türkiye’de yapılan kütük evler için genellikle ithal malzeme kullanılır. Ana malzemesi olarak, ahşap diğer malzemeleri için ise, kil, boya gibi ürünler de kullanılır. Çatılar genellikle ön cepheleri korukları için bakıma çok fazla ihtiyaç olmaz. Daha çok estetik bir görünüm veren kütük evler, betonarme yapılar ile kıyaslandığı zaman, doğal olması sebebiyle daha fazla tercih sebebi oluyor. Kimyasal malzeme içermediği içinde sağlıklı bir yapıdır. Yalıtkanlık özelliği sebebiyle güçlü elektrik akımına karşı direnç gösterir. Ahşap yapısı sayesinde, deprem olduğu zaman dayanıklı olan tek yapıdır. 9 şiddetinde olan depremlere karşı bile dayanıklı olduğu söylenir.

Kütük Ev Modelleri

Kütük ev yaptırmak isteyenler rustikal yuvarlak tomruk ile dört köşeli tomruk arasında tercih yapmalıdır. Yapılacak olan evlerin modelleri genellikle kişi isteğine göre özel olarak yapılabilir. İç kısmın biçimlendirilmesi de tamamen kişinin ihtiyacına bağlıdır. Kütük evler, ahşapların birbiri üzerine konmasıyla blok halinde yapılan yapılardır. Beton evler gibi yapımı çok uzun sürmez. Aralarında en ekonomik yapı olarak bilinir. Hiçbir katkı maddesi bulundurmadığı için, özellikle şehir yaşamından kaçan aileler tarafından çok sık tercih edilmektedir. Modern veya geleneksel yapı da inşa edilen bu evlerin yapımı da çok kısa sürmektedir. Mimarı açıdan tasarımları çok kolay olduğu için, büyüklüğüne göre model ve ölçüleri kendi istediğiniz tarz yaptırabilirsiniz. En yaygın olarak kullanılan, kütük ev modeli, tahta çerçeve yapı tarzındadır. Konforu ve yapı fiziği açısından tüm gereksinimler kolay bir şekilde temin edilir. Ahşap çerçeve yapı modeli ahşap plak yapı tarzındadır. Tavan ve duvar tarafından kolaylıkla oluşturulur. Ahşap bina yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, çatı akıntısıdır. Su geçirmeye karşı dayanıklı bir şekilde yapılmalıdır.

Kütük Ev Fiyatları

Kütük ev yaptırırken, kullanılacak olan malzeme ve ölçülerine dikkat edilir. Uygulamanın özelliklerine göre firma size malzemelerin fiyatını çıkartır. Genelde kullanılacak olan malzeme olduğu için beton yapılar gibi çok fazla maliyetli olmaz. Ancak ahşabın dışında kullanılacak olan malzemeler de gerekli maliyeti oluşturduğu iyi bir fiyat hesaplaması yapmak gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir