12 July, 2020

Amerikan Mutfak Nedir?

Modernleşen dünyada değişim her alanda devam ediyor. Geniş evlerin yerini minimal ev planlarına bırakıyor. Amerikan mutfak olarak bilinen mutfak tipi de bu duruma uygun olarak kendisini öne çıkarmıştır. Genellikle 1+1 ve 1+0 evlerde tercih edilen bu mutfak tipi sayesinde tüm ihtiyaçlarınızı tek bir oda içerisinde giderme şansına sahip oluyorsunuz. Bu tip mutfağın en önemli özelliği kendisini bir oda ile ayıran bir kapısının olmaması olarak gösterilebilir. Genelde bir mutfak lavabosu, odanın ortasına doğru bir mutfak tezgahı yer almaktadır. Bazen bu tezgahlar duvara sıfır olurken bazen iki tarafı boş olarak yapılmaktadır. Günümüzde bu tip mutfaklar genelde öğrenci evlerinde kullanıma sunulmaktadır.

Amerikan Mutfak Tarzları

Bu tip mutfaklar genelde küçük odalarda tercih edilse de geniş evlerde doğru şekilde kullanıldığında ortama ayrı bir sıcaklık katması ile dikkat çekmektedir. Odaların tipine göre farklı tip mutfaklar kullanılmaktadır. U ve L şeklinde bulunan odalara uygun mutfaklar yapılarak evlerin daha kullanışlı olması sağlanabilmektedir. Günümüzde bu tip mutfaklar daha çok tercih edilmeye başlanmaktadır. Dünyada ilk olarak Amerika’da kullanılmasından dolayı Amerikan Mutfak adıyla inşaat sektörü içerisinde kullanılmaktadır.

Amerikan mutfak modelleri farklı şekillerde iç mimari içerisinde kullanılmaktadır. Bu kullanım sayesinde sadece mutfak geniş olmamaktadır aynı zamanda evin o bölümü gerçek anlamda ferah ve geniş bir kullanım alanı kazanabilmektedir.

Amerikan Mutfak Fiyatları ve Modelleri

Amerikan mutfak aslına bakılırsa geniş bir oda içerisinde bir tarafta mutfak diğer taraftaysa oturma alanı olarak ifade edilen bir alan olarak kabul edilebilir. Günümüzde 1+1 ve 1+0 sıfır evlerde tercih edilse de isteyenler 2+1 daireler içerisinde de bu mutfak tiplerini kullanmaktadır.

Ev sahibi olurken Amerikan mutfak tipine sahip bir daire sahip olma fikrine sahip olabilirsiniz. Bu fikre uygun çok farklı mutfak tipleri bulunmaktadır. Amerikan mutfak fiyatları tüm ailelerin bütçelerine uygun olarak bulunabilmektedir. Ortalama olarak fiyatlar 300 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Bu sizin mutfağınızda olmasını istediğiniz özelliklere göre ve kullanılmasını istediğiniz malzemelere göre değişiklik göstermektedir.

Paylaş