xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir

Tasarruf finansman kanunu nedir; finansman firmalarının artması ile beraber yasal düzenlemeler de sıklık kazanmıştır. Yapılan yasal düzenlemeler ile beraber kişilerin kısa bir süre içerisinde hak ve sorumlulukları hakkında bilgi alması ve finansman firmalarından yasal düzlemde hizmet alması mümkün kılınır. Faiz ödemesi olmadan uzun vadede konut ve taşıt satın almak isteyen kişilere özel olarak oluşturulmuş bir sistemdir. Aylık tasarruflarınız aracılığı ile tasarruf fonunda sıra ile konut sahibi olma mantığı üzerine kuruludur.

birevim faizsiz konut

Yasal Düzenlemenin Detayları Nelerdir?

Faizsiz ev sahibi olmanızı sağlayacak olan yasal düzenleme aracılığı ile şu değişikliklere yer verilmiştir;

  • Yasal düzenlemeler aracılığı ile kişilerin en kısa süre içerisinde sistemden ayrılmalarına ve cayma haklarını kullanmalarına imkan tanınır. Kişilerin tasarruf programına dahil olmalarının hemen sonrasında 14 gün içerisinde programdan ayrılmasına imkan verilecektir.
  • 14 gün içerisinde cayma hakkının kullanılması kişilerin hem organizasyon katılım tutarının ödenmesini hem de tasarruf tutarı olarak yatırılan miktarın ödenmesini mümkün kılacaktır.
  • Yasal düzenlemeler aracılığı ile bu firmaların aktif hizmet vermeleri için 100 milyon lira değerinde likit tutara sahip olmaları bir zorunluluk olarak belirlenmiştir. Bu 100 milyon liralık teminatı göstermeyen firmaların aktif hizmet vermesine imkan tanınmayacaktır.

Faizsiz ev satın almak isteyen kişiler için yapılan bu düzenlemeler güvenliğin artmasını sağlamıştır.

Avantajları Nelerdir?

Finansman firmalarının kullanılmasının en temel avantajı herhangi bir faiz tutarı ödemeden konut sahibi olma hakkının verilmesidir. Bu sistemlerde bir tasarruf havuzuna dahil olacaksınız ve tasarruf havuzunda sıra size geldikçe konut ya da taşıt satın alım adımından istifade edeceksiniz. Avantajlardan faydalanırken kişilerin özellikle havuz tipinin seçilmesi de dikkat çekmektedir. Havuz tipini seçerken aylık ödeme yapabileceğiniz tutara uygun belirleme adımını gerçekleştirmelisiniz. Avantajları kadar dezavantajları da göz önünde bulundurulmalıdır. Kredi çekme adımlarının sonrasında anında ev sahibi olma imkanını elde ederken tasarruf fonlarında sıranın size gelmesini beklenmeniz gerekecektir.

BDDK Denetimleri

Faizsiz ev satın almanızı mümkün kılan firmaların kontrol hakkı BDDK tarafından üstlenilmiştir. Firmalarda yapılan denetlemelerde bir ihlal fark edilirse ya da yasal düzenleme detaylarının dışında bir adım atıldıysa BDDK ek tedbirler talep etme hakkına sahiptir. Müşterilerin zarara uğratılacağı fark edildiği zaman anında sistemin askıya alınmasına karar verilmekte ve firmaların faaliyetine son verilmektedir. Müşterilerin menfaatleri yapılan bu yasa tasarısında en temel öncelik olarak kendini gösterir.

Sadece denetim aşamasında değil bu firmaların kuruluş adımlarında da yetki BDDK elinde toplanmaktadır. Bu başvuru adımlarının tamamlanmasının sonrasında incelemeyi yapan kurulun 5 üyesinin onay oyu ile ancak kurulum aşamasına onay verilecektir. Kurulum aşamasının sonrasında denetimler yapılacak ve firmanın hizmete açılmasına izin verilecektir. Bu şekilde müşterilerin hakları da daha yakından korunmuş olur. İlerleyen denetlemelerde aksi bir durum tespit edilirse hizmet verme hakkının elinden alınmasına da karar verilebilir.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

18 − seventeen =