xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Konut Satış Sözleşmesi Detayları Mutlaka İncelenmeli

Konut satış vaadi sözleşmesiyle konut alacakların neleri göz önüne alması gerektiği, haklarını ve sözleşme içeriğinde yer alması gereken maddelerin neler olduğunun da bilinmesi gerekiyor. Faizsiz konut kredisi nasıl alınır diyenler için faizsiz kısa vade de bazı bankalardan kredi alınabiliyor. Ancak satışın gerçekleşmesi için ister peşin ister vadeli satışlarda mutlaka satış sözleşmesi imzalanmadan önce sözleşme hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Gayrimenkul Hukuk Uzmanı ortağı olan Serkan Gül’ün yaptığı açıklamaya göre satış sözleşmesi imzalanmadan önce dikkat edilmesi gereken konulara açıklık getiriyor.

birevim faizsiz konut

Konut satış sözleşmesinde ön ödemeli konut satışlarında noterden düzenlenmiş olması veya kat irtifakı tapusu devriyle birlikte adı yazılı şekilde yapılması gerekir. Harçlardan kaçınmak isteyenler noterden sözleşme düzenlemedikleri de sık rastlanan uygulamalar arasındadır. Sözleşmenin şekle aykırı olması ileri de önemli hukuki sorunların yaşanmasına neden olabilecektir.

Konut Satış Sözleşmesinde 7 Kritik Madde

Sözleşme ve ön bilgilendirme formunda bulunması gereken unsurlar mevzuatta açıkça düzenlenmiş olsa da aşağıdaki hususlarda tüketiciler açısından çok önemlidir.
• Alınacak konutun net ve brüt alanının sözleşme içinde açıkça belirtilmesi,
• Sözleşmenin ekinde kat planının yer alması,
• Taşınmazın inşaat ruhsatında sözleşme içeriğinin olması,
• Teminata ilişkin düzenlemelere yer verilmiş olması,
• Teknik şartname ve mahal listesinin eklenmesi,
• Taşınmazın tüketiciye teslim edileceği kesin bir sürenin sözleşmede kesin belirlenmiş olması, ( ilgili mevzuata göre sözleşmenin imzalanacağı tarihten itibaren 36 ay içinde teslim edilmesi şartı bulunuyor) ancak uygulamada müteahhit lehine mevzuata aykırı olarak süre uzatımları da olabiliyor.)
• Yönetim planının incelenmesi gerekiyor. Özellikle bağımsız bölüme tahsis edilen alan varsa bunların yönetim planında düzenlenmesi gerekiyor.

Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Süresi

Tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden ve buna bağlı olarak cezai şart ödenmeden sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içinde ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkı da bulunuyor. Tüketicinin cayması durumunda herhangi bir bedel ödemesi de mümkün değildir.
Ön ödemeli konut satışlarında faizsiz konut kredisi tahsisi markalı konut projelerinde geçerli olabiliyor. Firma bünyesinde veya bankayla anlaşan firmalar arasında tüketiciye belli bir dönem faizsiz konut kredisi tahsis edilebiliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 + 18 =