xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Takyidatlı Tapu Nedir?

Takyidatın ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bilhassa takyidatlı tapu kaydı nedir ve nasıl alınır konusu insanların akıllarını kurcalamaktadır. Takyidat; herhangi bir gayrimenkulün alım satımı, devredilmesi, hukuki durumu gibi konularla alakalı insanlar için önem taşımaktadır. Bu yazıda, takyidatlı tapu kaydına dair gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

birevim faizsiz konut

Takyidat belgesi sayesinde gayrimenkul üzerindeki hakların sınırlandırılması söz konusu olmaktadır. Bu durumun bilhassa gayrimenkulle ilgili işlem yapacak olan üçüncü kişileri ilgilendirdiğini söylemek gerekir. Haciz, ön alım, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belge olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra, herhangi bir gayrimenkul üzerinde herhangi bir borç ya da şerhin olup olmadığını gösteren belge olduğunu da ifade etmek gerekir. Takyidat; genel olarak mülkiyet hakkını sınırlamaktadır. Herhangi bir gayrimenkul üzerinde üçüncü kişilerin de birtakım haklarının olmasını sağlamaktadır.

Takyidat Belgesi Nereden Alınır?

Takyidatlı tapu kaydı nereden alınır sorusu; birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bu belgenin bilhassa tapu dairelerinden alındığını söylemek gerekir. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde, devir işlemlerinde gayrimenkul üzerinde herhangi bir sınırlama olup olmadığını görmek isteyenlerin takyidat belgesine sahip olması şarttır. Bu belgenin üzerinde gayrimenkule dair tüm bilgilerin olduğunu ifade etmek gerekir.

Takyidatlı tapu kaydı kimler tarafından alınır sorusu ayrı bir önem taşımaktadır. Bu noktada, bu kaydın bilhassa malik veya tapu ilgilisi kişiler ile bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınması söz konusu olmaktadır. Herhangi bir gayrimenkulün üzerindeki takyidatın kaldırılması için şerh işleminde bulunan kişilerin hepsinin şerhin kaldırılmasına dair onay vermesi gerekmektedir. Malike tanınan yetkileri kısıtlayacak şekilde tapu kütüğüne şerh düşülmesi halinde taraflardan birinin şerhin kaldırılmasına yönelik olarak dava açma hakkı bulunmaktadır. Takyidat belgesi alacak kişilerin takdiyat belgesi harcı yatırması gerekmektedir.

Takyidat Şerhi Ne Demektir?

Takyidat şerhi; gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında gayrimenkul üzerinde satışa dair herhangi bir engelin olup olmadığını gösteren bilgidir. Farklı takyidat şerhleri bulunmaktadır. Satış vaadinin şerhi, şufa şerhi, satışa arz ve davalı şerhleri, intifa şerhi ayırma şerhi gibi takyidat şerhlerinin en sık rastlanılan takyidat şerhleri arasında olduğunu söylemek gerekir.

birevim
Paylaş

7 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Yeşim Hanım,
   Takyidatlı tapu haciz, ön alım, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belge olarak geçmektedir. Özellikle alım yaparken buna dikkat edilmelidir.

  1. admin Reply

   Merhaba Serpil Hanım,
   Takyidat; genel olarak mülkiyet hakkını sınırlamaktadır. Herhangi bir gayrimenkul üzerinde üçüncü kişilerin de birtakım haklarının olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fourteen + eighteen =