xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Tapu Kadastro Nedir?

Tapu kadastro nedir sorusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Tapu kadastro; sabit mülkler üzerinde uygulanan el değiştirme, yenilenme, değişiklik yapılması gibi işlemlerin uygulandığı resmi merci olarak bilinmektedir. Tapu kadastronun kendi içerisinde birtakım işlemleri yapmakla görevli olduğunu eklemek gerekir. Örneğin, tapu siciller, topografik harita düzenlemeleri ve gereken bazı işlemlerin sisteme kayıtlı olması gibi görevlerin de bu kurumun görevleri arasında olduğunu tekrardan belirtmek şarttır.

birevim faizsiz konut

Sabit mülkler üzerinde yapılan en ufak değişikliklerin kayıtlara geçmesi şarttır. Bu noktada, kontrol amaçlı yapılan denetimlerde usulsüzlük görüldüğü takdirde bu durumun bir sonucu olarak mahkemeye gidilmesine rastlanmaktadır. Tapu kadastro; aynı zamanda tapu senedi olarak bazı kaynaklarda geçmektedir.

Kadastro Nedir?

Tapu kadastro nedir sorusuna tam anlamıyla cevap vermek için kadastronun ne olduğunu açıklamak gerekir. Kadastro; taşınamaz mallara ait olan sınırların net bilgisi anlamına gelmektedir. Tapu sicili olan tüm malların yüz ölçümü kadastro olarak bilinmektedir. Kadastronun önemi tartışılmazdır. Bu noktada, herhangi bir aksama yaşanması halinde sorunun büyümesi söz konusudur. Tapu kadastro nedir sorusuna tam anlamıyla cevap vermek için Türk medeni kanunu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Mülklere dair tüm işlemlerin bu kanuna göre tapu kadastro üzerinden yapılması şarttır.

Tapu kadastro nedir sorusunu merak edenlerin bilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Her şeyden önce, size ait olan mülkünüz üzerinde yapmış olduğunuz tüm değişimleri ilgili makamlara bildirmek zorundasınız. Ölçülerin değişmesinden bağımsız olarak tüm işlemlerin konuya uygun olarak ilerlemesi şarttır.

Tapu Kadastro Neden Gereklidir?

Tapu kadastro sayesinde mülk sahiplerinin güvenliği garanti altına alınmaktadır. Bilhassa mal paylaşımlarının usulüne uygun olarak yapılması için önemli bir husus olduğunu vurgulamak gerekir. Tapu kadastronun önemini bir örnekle açıklayabiliriz. Herhangi bir arsa 300 bin m2 olarak kayıtlı ise bu arsanın 350 bin m2’ye çıkartılması ve bu durumun bildirilmemesi halinde yasalara aykırı olarak davranılmış olacaktır.

Bu noktada, resmi makamların yapmış olduğu işlemlerde hukuka aykırı işlemlerin oluşması söz konusu olacaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bu konuya çok dikkat ettiğini söylemek gerekir.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Ramazan Arslan Reply

    Tapu kadastro müdürlüğünün bir olması çok iyi oldu, eskiden bir çok birime git gel yaparken şimdi tek bir yerde işler halloluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − 14 =