xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Kat Maliki Nedir?

Mal sahipleri, yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde ortak sahiplerine karşı yasal işlem yapabilir. Bazı yönlerden, bir apartman dairesi küçük bir belediye gibidir. Her birimin sahipleri daire şirketinin üyeleridir ve toplantılarda oy kullanma hakkına sahiptir.

birevim faizsiz konut

Seçilmiş bir yönetim kurulu, bir belediye meclisi gibi, mal sahipleri adına kararlar alır ve genellikle işi yürütmek için personel tutar. Mahallerde muhtar olduğu gibi, kat mülkiyetlerinin de genellikle bir kat mülkiyeti yöneticisi vardır.

Bir kat mülkiyeti birimi sahibi olarak hem bireysel bir birim hem de daire şirketinin ortak unsurlarına ilgi satın aldınız.

Bunun anlamı, bir gayrimenkul satın almış olduğunuz ve aynı zamanda birlikte daire şirketini oluşturan daha geniş bir sahip topluluğunun bir parçası haline geldiğinizdir. Bu ortak mülkiyet aynı zamanda bir sahip olarak sizden belirli beklentileri ve daire yönetim kurulunuzdan neler bekleyebileceğinizi de gerektirir.

Kat Malikinin Sorumlulukları Nelerdir?

Bir daire biriminin sahibi olarak şunları yapmalıyız:

  • özel değerlendirmeler, geri ödemeler veya hacizler de dahil olmak üzere aylık daire ücretlerinizi ödemek,
  • ünitenizin bakımı ve onarımı (kat mülkiyeti beyanına, yönetmeliklere ve kurallara göre),
  • kat mülkiyetinin beyanına, yönetmeliklere ve kurallara uymak,
  • anlaşmazlıkları tartışma, arabuluculuk, tahkim veya mahkeme kararıyla çözmek,
  • kat mülkiyetini yönetmek ve şirketi yönetmek için bir kurul seçmek,

Kat Mülkiyetinde Anlaşmazlıklar Nasıl Çözümlenir?

  • Anlaşmazlıklar nasıl ele alınır

Zaman zaman ortak unsurların paylaşılması ve topluluk kurallarına uyulması anlaşmazlıklara yol açabilir. Ancak, anlaşmazlıkları çözmenin yolları vardır.

Kat mülkiyeti kurulunuz tarafından alınan bir politikaya katılmıyorsanız veya daire şirketinin bir şekilde düzgün yönetilmediğini düşünüyorsanız, bir dizi seçeneğiniz vardır. Şunları yapabilirsiniz:

  • Endişenizi yönetim kurulu veya yönetim üyeleriyle gayri resmi olarak tartışın

Bu genellikle başlamanın en iyi yoludur ve sorunu çözmek için yeterli olabilir.

  • Endişenizin resmi olarak değerlendirilmesini talep eden kurula yazın

Ayrıca bir yönetim kurulu toplantısında endişeniz hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Genellikle, sadece yöneticilerin yönetim kurulu toplantılarına katılma hakkı vardır, ancak isterlerse sizi davet edebilir.

  • Sahiplerin yıllık genel kurul toplantısında endişenizi dile getir

Yıllık genel kurul toplantısında, bir mal sahibi, daire şirketi hakkında, nasıl işlettiği, daire mülkü hakkında soru vb. Bu, diğer sahiplerin endişenizi paylaşıp paylaşmamasını test etmenin iyi bir yoludur.

  • Endişenizi özel sahipler toplantısının konusu yapın

Mal sahipleri, yönetim kurulunu talep toplantısı olarak bilinen özel bir sahipler toplantısı yapmaya çağırabilir. Bu birim sahiplerinin, kat mülkiyetindeki birimlerin en az%15’inin sahiplerinin desteğiyle yönetim kuruluna yazılı bir dilekçe (“talep” olarak bilinir) göndermeleri gerekir.

Arabuluculuk ve tahkim

Bir anlaşmazlık bu yollarla çözülemezse, arabuluculuk, tahkim ve diğer yasal işlemler gibi atabileceğiniz başka adımlar da vardır. Attığınız adımlar anlaşmazlığınızın niteliğine bağlıdır.

Çoğu durumda, arabuluculuk zorunlu bir ilk adımdır. Bu, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümün çözümünün çözümüne yardımcı olmak için tarafsız bir kolaylaştırıcının getirildiği yerdir (arabuluculuk tercih edilen yaklaşımdır, çünkü genellikle mahkemelere dava açmaktan daha az maliyetlidir)

 

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twelve − eight =