xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Avlu Nedir?

Avrupa kırsalından antik Çin’e kadar, avlular insanlar ev inşa ettiği sürece var.

birevim faizsiz konut

Avlu, genellikle bir binanın merkezinde yer alan yüksek duvarlar veya binalarla çevrili bir açık hava alanıdır. Modern avlular, en çok ofis alanlarında ve üniversitelerde görülen, öğrencilerin ve işçilerin dinlenebileceği, yemek yiyebileceği veya akranlarıyla konuşabileceği mimari bir özelliktir. Avlular evlerde daha az yaygın bir özelliktir, ancak ev sahipleri açık havada yemek, egzersiz ve partiler için daha fazla alan istedikleri için popülerlikleri artmaktadır.

Avluların Kısa Tarihi

Avlular yüzyıllardır mimari tasarımın bir parçası olmuştur.

Avluların küresel yükselişi. Ürdün Vadisi’nde M.Ö. 6400’e kadar uzanan evler, birçok küçük oda ile çevrili küçük bir avlu alanı etrafında inşa edilmiştir. Mezopotamya’da (M.Ö. 2000), merkezi bir avlu yaşam alanı etrafında inşa edilmiş iki katlı tuğla evlerinizin şehir durumu. Çin’de (M.Ö. 1000), geleneksel siheyuan evleri genellikle bahçelere veya su özelliklerine sahip iç avluların etrafına inşa edilmiştir. Antik Roma’da (MÖ 800) Roma evi planları arasında, yağmur sularının aşağıdaki bir havuza akabileceği çatıda açık alana sahip bir oturma odası vardı.

Avlular sıcak iklimlerde popülerlik kazanır. Avlu evleri, özellikle Avrupa’daki tarım topluluklarında ve Orta Doğu ve Hindistan gibi ılıman iklimlere sahip yerlerde çağlar boyunca popüler olmaya devam etti; avlular da ofis parklarının ve üniversitelerin vazgeçilmezi haline geldi.

Yirminci yüzyıl dirilişi. Amerika Birleşik Devletleri’nde avlu evleri, özellikle Kaliforniya ve Florida gibi sıcak bölgelerde, yirminci yüzyılda popülerlikte bir artış yaşadı. Son yıllarda, ev üreticileri doğal ışık ve açık alanları mimari tasarıma getirmek için daha fazla yol aranırken avlu evleri yaygınlaştı.

Avlunun Amacı Nedir?

Modern mimari tasarımda avluların çeşitli amaçları vardır:

Doğal ışığı davet eder. Doğal ışık, bir alanı daha büyük, açık ve davetkar hissettirmenin en iyi yollarından biridir ve avlular, insanları ve bitkileri hem gençleştirebilecek hem de güneş ışığını davet etmek için tasarlanmış parlak açık alanlardır. İç bahçeler açık avlularda ortak bir özelliktir – aydınlık alan güneş seven ağaçlar ve bitkiler için mükemmel bir yerdir.

Hava hareketini teşvik eder. Açık hava alanları olarak avlular sıcak yaz aylarında binaya esintilerin girmesine izin verir. Bu nedenle, avlular özellikle esintilerin yaz aylarında evi serin tutmaya yardımcı olduğu sıcak iklimlerde popülerdir, ancak sakinlerin kışın kar konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Avlular ayrıca pencereleri veya kapıları açık bırakmanın güvenlik endişeleri olmadan hava akışını davet etmenin bir yolunu sunar.

Rahatlatıcı bir alan oluşturur. İster evde ister ofiste olun, uzun süre içeride kalmak stresli olabilir. Avlular, temiz hava almak, komşunuzla konuşmak ve hatta meditasyon yapmak için kullanabileceğiniz güzel, özel bir açık alan oluşturarak bir çözüm sunar. Avlular, birçok kolej ve ofis binası için önemli bir özelliktir ve işçilere ve öğrencilere günlük molalarında öğle yemeği yemek, ders çalışmak veya arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla sohbet etmek için rahatlatıcı bir alan sağlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven + 15 =