xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Apartman Aidatı Nedir?

Ülkemizde bir daire satın aldıktan sonra ya da kiracı olduğunuz da ortak alanların ve paylaşılan hizmetlerin bakımı için servis ücretlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bakım ücretine Türkçe ‘de Aidat denir. Genellikle, maliyetler daireler arasındaki eşit paylarda hesaplanır. Ancak bazen ortak elemanların bir oranı, geliştirmedeki dairenin büyüklüğüne bağlı olarak her daire sahibine atanır. Yani tek yatak odalı dairelerin sahipleri, 2 ve 3 yatak odalı dairelerin sahiplerinden daha az ödeyebilirler.

birevim faizsiz konut

Tıpkı biz insanlar gibi, binalar da yıllar boyunca yaşarlar ve evinizin değer kaybetmesini istemiyorsanız, ki kesinlikle istemiyorsunuz, o zaman mülkünüzü nasıl koruyacağınızı düşünmeye başlamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, yeni mülkünüzün tadını çıkarmaya başlamadan önce bazı yardımcı abonelik ücretleri ödemeniz gerekeceğini de unutmayın.

Apartman Toplantıları ve Aidatları

Site Yönetimi veya Sahipleri Derneği Türkçede “Site Yönetimi” anlamına gelir. Bir konut kompleksinin her kararı, Mal Sahibi Derneği’nin yıllık toplantılarında alınır. Yıllık toplantılar genellikle her yılın ocak ayında yapılır. Bu kompleksin her daire veya villa sahibi, Sahipler Derneği’nin doğal bir üyesidir. Bu toplantılarda; önceki ödemeler kontrol edilir, yıllık bütçe hazırlanır, yeni yönetim kurulu üyeleri seçilir, gelecek yılın aidat (bakım ücreti) kararları alınır. Her karar, her mülk sahibinin uyması gereken kurallar olan karar defterine yazılır.

Büyük konut projelerinde web sitesinde duyurular ve borç bildirimleri, e-posta ile de yapılabilir. İnsanlar genellikle makbuz karşılığında aidatları elden öderler. Tutar değişken olsa bile anlaşmalı bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı ile aidat ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, aidatlar konut kompleksinin veya bina yönetiminin banka hesabına da yatırılabilir. Ancak bu sistemin her sitede veya binada farklı şekilde uygulanabileceğini unutmamalısınız.

Aidat ve Site Yönetimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Birisi sizden aidat ödemenizi istiyorsa, bu ödeme karşılığında makbuzu isteyin. Yöneticinin gelecek yıl değişeceğini ve muhasebeye işlemeyi unutursa, elinizde ödeme kanıtı olması gerektiğini unutmayın.
  • Apartman Aidatı doğrudan yöneticiye veya bekçiye yetkilendirilmişse ödeyin. Ödeme belgesine (makbuz) ödediğiniz ayların tam tutarını ve tam adlarını yazmalarını isteyin.
  • Ücretlerden emin olmak için “karar defteri” isteyebilirsiniz. Aidat ve onarım için tahsil edilen ekstra bir ücret varsa, kesin miktar yazılır.
  • Apartman Aidat karar defterine yazılmışsa ve zamanında ödeme yapmıyorsanız, yöneticinin icra dairesi tarafından borcunuzu hızlı bir şekilde takip etme hakkı vardır. Yöneticiyle iyi ilişkilere devam edin ve ne zaman ödeyebileceğinizi onlara bildirin.
  • Site yönetimi sorunlarınızı çözmezse veya kompleks içindeki olanaklardan tam olarak yararlanamıyorsanız, yıllık toplantılarda bu sorunlara çözüm arayın. Ücret onlardan bağımsızdır. Lütfen ücretlerinizi zamanında ödeyin.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 × four =