xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

İhtirazi Kayıt Nedir?

İhtirazi kayıt; bilhassa gün içerisinde evrak imzalama gibi işlemlerde bulunan kişilerin karşısına çıkmaktadır. Evrak imzalama işlemlerinin birtakım sorumlulukları bulunmaktadır. Altına imza atılan evrakların geleceğe dair bazı sorumluluklar içerdiğini söylemek gerekir. Bu noktada, evrak imzalayan kişilerin ihtirazi kayıt gibi bir seçeneği bulunmaktadır.

birevim faizsiz konut

İhtirazi kayıt; evrak imzalayan kişilerin güvenliği adına düşünülmüş nitelik taşımaktadır. İhtiraz; çekince anlamına gelmektedir. İnsanların imza atacakları belgede ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorun olması ihtimaline karşın ihtirazi kayıt yapılması söz konusu olmaktadır. Bu noktada, evraklarla alakalı çekinilen durumların ortaya konulması işlemi ihtirazi kayıt olarak bilinmektedir.

İhtirazi Kayıt Neleri Kapsamaktadır?

İhtirazi kayıt; farklı türleri olan bir durumdur. Kıdem tazminatı ödeme evrakına, bordroya, imzalatılan belgeye gibi farklı durumlar için yapılmaktadır. İhtirazi kayıt ile alakalı unsurların Vergi Daireleri İşlem Yönergesi 39/3. maddesinde belirtildiğini söylemek gerekir.

İhtirazi kayıt; kanuni bir sebep gösterilmesi şartıyla mükelleflerce beyan edilen matrah veya matrah kısmı üzerinden konulan vergiye yapılmaktadır.  Bunun yanı sıra, dava hakkının saklı tutulması şeklinde yapılan beyannameye yazılı nota ihtirazi kayıt adı verilmektedir. Bu bağlamda yapılan beyannameler; süresi içerisinde verildiği takdirde işlemler aynı şekilde yapılmaya devam edecektir.

Bunun yanı sıra, ihtirazi kayıt konusunda işverenlerin dikkate alması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Herhangi bir işçiye kıdem tazminatının taksitle ödeneceği hallerde işçinin ödenecek evrağa dair ihtirazi kayıt yaptırması gerekmektedir. İhtirazi kayıt yaptırılmadığı hallerde işçinin geç ödemeden kaynaklı faizden yararlanması mümkün olmayacaktır. İşçiler için birtakım ihtirazi kayıtların olduğunu söylemek gerekir. Örneğin, geç ödeme kaynaklı faiz hakkım saklıdır, tam olarak bu şekilde yapılmış bir ihtirazi kaydı temsil etmektedir.

İhtirazi kayıt; mutlaka ilgili olduğu evrak içerisinde belirtilmelidir. Bu noktada, işçilerin tazminat alacakları yerle alakalı olarak sorun yaşadıkları hallerde daha önceden ortaya konulmuş olan ihtirazi kayıt belgesini mahkemede sunmaları gerekmektedir. Bu belgenin işçinin lehine önemli bir avantaj olduğunu söylemek gerekir. İhtirazi kayıt belgesinin gerekli olduğu yerlerde ortaya çıkarılmadığı hallerde ise işçinin çok büyük sorunlar yaşaması gündeme gelmektedir. Hakların korunması noktasında ihtirazi kayıt hayati bir öneme sahiptir.

birevim
Paylaş

6 Comments

  1. Furkan Aydın Reply

    Bu tarz durumlarda dikkat etmemiz gereken özel bir şey var mı? İhtirazi kayıtı ilk defa duyuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × 5 =