xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah belgesi birçok resmi kurum tarafından istenen bir belgedir. Bu noktada, adres değişikliği yapanların aklında ikametgah değişikliği nasıl yapılır sorusu bulunmaktadır. İkametgah değişikliğinin bilhassa internet üzerinden yapılması son zamanlarda gündemdedir.

birevim faizsiz konut

İkametgah; insanların yaşadığı ve kalıcı olarak oturduğu bölgenin resmi olarak kayıtlarda bulunması anlamına gelmektedir. İkametgah değişikliği ise insanların oturdukları bölgeden taşınmalarının ardından yapılmaktadır. Bu değişikliğin yapılması için birtakım işlemler yapılmalıdır. İkametgah değişikliği nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce birtakım konular hakkında bilgi vermek şarttır.

İkametgah Değişikliğine Dair Bilinmesi Gerekenler

İkametgah değişikliğinin en geç 20 iş günü içerisinde yapılması şarttır. Bu işlemin belirtilen süreler içerisinde yapılmadığı hallerde para cezası ödenmesi söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, ikametgah değişikliklerinin yapılması sırasında yanlış bildirimlerde bulunulması halinde de yine birtakım yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu tür eylemlerin de cezaya tabi olması söz konusudur. İnsanların oturduğu ev dışında kalan yazlık gibi mekanlar için de benzer ikametgah değişikliklerinin yapılması istenmektedir.

2020 İkametgah Değişikliği Süreci Nasıl İşler?

İkametgah değişikliği nasıl yapılır 2017 konusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bu noktada, bu tür işlemlerin de artık internet üzerinden yapılabildiğini söylemek gerekir. İnternet üzerinden halletme haricinde klasik yöntemler de bulunmaktadır. Nüfus müdürlüğüne gidilerek ikametgah değişikliğinin yapılması söz konusudur. Bu noktada, bildirilmek istenilen eve ait adresi gösteren herhangi bir fatura veya abonelik sözleşmesinin edinilmesi gerekmektedir. Bu belgeyle beraber Kaymakamlığa gidilmelidir. Burada yapılan işlemlerin tamamlanmasının ardından görevli memur tarafından adres değişikliği işlemi gerçekleştirilecektir.

İkametgah değişikliği nasıl yapılır işlemleri için bir diğer seçenek ise e-devlet olmaktadır. Bu noktada, ilk olarak e-devlet şifresiyle beraber Turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yapılmasının ardından açılan ekranda sol kısımda bulunan e-hizmetler sekmesinin tıklanması istenmektedir. Menüden Nüfus Genel Müdürlüğü tıklanmalı, adres değişikliği işlemleri açılmalı ve buradan adres değişikliği bildirimi sayfası üzerinden gerekli bilgiler girilerek işlemler tamamlanmalıdır.

Sonuç olarak, teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde ikametgah değişikliği nasıl yapılır işlemlerinin basit ve hızlı bir şekilde halledilmesi söz konusudur.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. Büşra Çakır Reply

    İkametgah değişikliği artık e devletten kolayca yapılabiliyormuş bu çok iyi oldu gerçekten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 × 3 =