xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı

Türkiye’nin en önemli yalılarının başında gelen Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı; bilhassa sahip olduğu özellikleri ve dikkat çekici tarihi sayesinde beğeni toplamaktadır. Sürekli olarak gündemde olan bu yalının başlıca özellikleri merak edilmektedir. Bu yazıda, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na dair öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

birevim faizsiz konut

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı; İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Anadoluhisarı ile Kanlıca arasında bulunmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanılan boğaz kazasıyla gündeme gelen bu yalının tarzı büyük beğeni toplamaktadır. Ahşap-Bağdat tarzı üsluba sahip olan bu yalının eşsiz olduğunu söylemek mümkündür. 1330 m2 yüzölçümü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, 375m2 tabanı ve 25m2 mutfağı vardır.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Tarihi

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı; oldukça eskilere dayanmaktadır. Binanın ilk hali 18.yy’ın sonunda yapılmakla beraber şimdiki hali ise 19.yy’ın ilk yarısında yapılmıştır. Ancak, ön ve kuzey cephelerinin çürümüş olmasından mütevellit 1978-1980 yılları arasında birtakım bakım ve onarım işlemlerine tabi tutulmuştur. Adını aldığı Hekimbaşı Salih Efendi tarafından 18.yy’ın başında iki oda bir sofadan meydana gelen bir yapı olarak satın alınan bu yalı; ek inşaatlar sayesinde büyültülerek şimdiki konumuna gelmiştir. Kuzey kısmı selamlık, güney kısmı haremlik olacak şekilde inşa edilmiştir.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı; bulunduğumuz tarih itibariyle düğünlere, nişanlara, dizi çekimlerine ve farklı organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen boğaz kazasının ardından büyük hasara uğradığını ifade etmek gerekir. Kazada almış olduğu hasardan dolayı birçok kesimin tekrardan dikkatini çeken bu yalının tartışmasız bir biçimde İstanbul’un en güzel yalısı olduğunu söylemek mümkündür.

Hekimbaşı Salih Efendi; Osmanlı Devleti’nde açılan ilk tıp fakültesinden mezun olmakla beraber üç sultanın doktorluğunu yapmıştır. Hekimbaşı unvanı; günümüzde Sağlık Bakanı’na denk gelmektedir. Bu yalının harem kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Payidar hanımın ölümünün ardından yalının harem kısmı kızı Sakibe’ye geçmiştir. Sakibe hanımın varisleri tarafından yalının günümüze kadar ulaştırıldığını söylemek gerekir.

Yalının harem kısmı günümüze kadar ulaşmakla beraber çok fazla değişikliğe uğradığını söylemek gerekir. Dizi ve film çekimlerinde göreceğiniz bu yalıya gördüğünüz anda hayran kalacaksınız.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one − one =