xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
25 February, 2024

Mücavir Alan Nedir?

Okuduğumuz gazetelerden veya karşılaştığımız sorunlardan dolayı haberdar olduğumuz mücavir alanın ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu noktada, mücavir alan ne demek sorusuna bu yazı sayesinde cevap bulabilirsiniz.

birevim faizsiz konut

Mücavir alan; belediyelerin sorumluluğundadır. Bir başka deyişle, bir belediyenin sınırları içerisinde olmayan ancak imar mevzuatından dolayı belediyenin sorumluluk alanına giren alanı temsil etmektedir. Bu sayede, belediyenin sınırları içerisinde bulunan alanlarda da imar denetimi yapması mümkün olmaktadır.

Mücavir Alan Hangi Faydalara Sahiptir?

Mücavir alan ne demek sorusuna cevap bulduktan sonra mücavir alanın faydalarına dair bilgi verebiliriz. Mücavir alan sayesinde belediyelerin ekstra denetim alanına sahip olması söz konusu olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak, kaçak yapı ve plansız kentleşme gibi sorunların üstesinden gelinmektedir. Mücavir alan ne demek diye düşünenlere bu alanların bazı yerlerde komşu alan diye geçtiğini söylemek gerekir.

Mücavir alan; son yıllarda artan köyden şehre göç, şehirlerin kalabalıklaşması ve kaçak yapıların her yerde çoğalması gibi sorunlarla mücadele edilmesi adına önem taşımaktadır. Belediyelerin mücavir alan olarak tabir edilen alanlarda yetki sahibi olması, buralarda etkin denetimlerde bulunması kaçak yapıların meydana gelmesi gibi sorunların çözülmesinde doğrudan fayda sağlayacaktır.

Mücavir Alan Sınırı Nasıl Belirlenir?

Herhangi bir yerin mücavir alan olabilmesi için İl İdare Meclisi tarafından bu yönde karar çıkartılması gerekmektedir. Bu kararın Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylanması halinde söz konusu alan mücavir alan olarak resmi bir şekilde kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra, mücavir alanların belediyelere tam sınır olma gibi bir zorunluluğu bulunmaz. Belediyelerin hemen yakınında bulunan çevre köylerin de mücavir alan kapsamında olması mümkündür. Buna ek olarak, herhangi bir mücavir alanın bu kapsamdan çıkartılması için yukarıdaki prosedürün işlemesi gerekmektedir.

Belediye sınırı ve mücavir alan sınırı arasında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Her şeyden önce, mücavir alanların idari sınır içerisinde bulunması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, mücavir alanın herhangi bir yol sorunu olmamalıdır. Mücavir alan sınırlarının başka bir belediyenin sınırlarına taşmaması gerekir. Mücavir alan çalışmaları; maddi olarak belediye tarafından karşılanmalıdır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Musa Acar Reply

    Mücavir alan için herhangi bir sorunda ilgili belediyeye bildirmeniz yetiyor arkadaşlar bende öyle yaptım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × three =