xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Faktoring Nedir?

Tek başına, küçük işletmelerin% 30’undan fazlası geç veya ödenmemiş faturalarla karşılaşır ve bu da şirket yatırımlarına, tedarikçi ödemelerine ve maaş bordrosuna zarar veren bir domino etkisine sahiptir. Neyse ki, bu zorluklardan kaçınmak için seçenekleriniz var.

birevim faizsiz konut

Faktoring, bir şirketin bir veya daha fazla alacak hesabı faturasını, bir faktör olarak bilinen bir finansöre borçlu olduklarından daha düşük bir fiyata satması durumunda ortaya çıkar. Bu indirim ve bazı ek ücretler, faktörün nasıl kar elde eder.

Bir işletme faturalarını neden borçlu olduklarından daha azına satsın? Bazen kısa vadeli borçlar eldeki nakit miktarını aşar. Bu nedenle, bir işletme, kısa vadeli borç ödemelerini yapmak için bir faktörden anında nakit tahsil etmeye yetecek kadar fatura satacaktır. Bir işletmenin olmak istediği bir pozisyon değil, ancak gerektiğinde nakit akışını artırmak için finansal bir araçtır.

Örneğin, A Şirketi, 60 gün içinde ödenmesi gereken bir ürünü 50.000 $ ‘a Müşteri B’ye satar. A Şirketi, bir veya daha fazla tedarikçisine 30 gün içinde 30.000 $ borçludur. A Şirketi, 50.000 $ ‘lık faturayı Faktör C’ye dolar üzerinden 90 sent veya 45.000 $ karşılığında satardı. Faktör C, bunu tek seferde veya riski azaltmak için bir programla ödeyebilir.

Bu örnekten de görebileceğiniz gibi, fatura faktoringi, fatura finansmanı gibi bir kredi değil, bir satıştır.

Faktoring Tarafları Kimlerdir?

Faktoring şirketi hizmeti veren kuruluştur. Müşteri ise faktoring hizmetinden yararlanan taraftır.  Borçlu temlik konusu alacağın borçlusu olarak nitelendirilir.

Faktoring hizmetinin verilebilmesi için faktoring şirketi ile müşteri arasında bir faktoring sözleşmesi imzalanması gereklidir.

Bir İşlemin Faktoring Olarak Anılması İçin Hangi Şartlara Sahip Olması Gerekir?

 • Satıcı tarafından alıcıya teslim edilmiş veya edilecek bir ürün ya da verilecek hizmettir.
 • Ürün ya da hizmetin tanımı, tutarı, ödeme adresi gibi bilgiler içeren bir sözleşme ya da fatura belgesidir.
 • Belgenin vadesinden önce satıcı tarafından bir faktoring şirketine temlik edilmiş olması gereklidir.

Faktoring İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle danışan ya da müşteri, temlik etmek istediği alacağa ilişkin söz konusu alacağın tahsilâtına ilişkin ödeme aracı olan çek veya senedi faktoring şirketine sunar. .
 • Faktoring şirketi kontrolleri sonrasında,müşterinin, borçlu ve işleme ilişkin değerlendirmeleri yapılır. Eğer değerlendirme olumlu ise işlemin onaylandığına dair bilgi müşteriye iletilir.
 • Faktoring şirketi ile müşteri arasında imzalanan sözleşmeye faktoring sözleşmesi denir..
 • Müşteri; işleme konu olan;
 • Fatura,
 • Çek,senet,
 • Alacak bildirim formu,
 • Ödeme talimatı gibi belgeleri faktoring şirketine teslim eder.
 • Faktoring şirketi tarafından müşterinin hesabına ödeme gerçekleştirilir.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × two =