xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Kendi işinin sahibi olabilmenin ya da mevcut işimizi büyütmenin en iyi yollarından biri KOSGEB kredisine başvurmaktır.  Peki, nedir bu KOSGEB?

birevim faizsiz konut

KOSGEB Nedir?

3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla 1990 yılında kurulmuş olan, küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan bir yapıdır.

İşyeri açmak ve kendi işini kurmak isteyen kişilere faizsiz kredi veren resmi bir kurumdur. KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. Açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak geçer. .

Bu oluşum, Türkiye ekonomisinde söz sahibi olabilmelerinin desteklenmesi için Orta ve küçük ölçekli girişimciler için kurulmuştur. Bu girişimler neden kuruldu derseniz? Maddi ve eğitim alanında destek verilmesi amacıyla kurulmuştur.

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurabilirsiniz?

Öncelikli amacına istinaden yeni girişimlerin oluşumunu destelemek içindir.  Ancak başvuru ve krediyi kullanmak için bazı şartları sağlamak gerekir. Öncelikle ilinizde yer alan İŞ-Kur ya da KOSGEB merkezlerine başvuruda bulunmalısınız.  Bu şekilde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alabilirsiniz.  Bu kursun sonunda sizlere sertifika verilecektir.  Kurs yaklaşık 32 saat sürmektedir.  Sertifikayı aldıktan sonra kendi adınıza bir iş kurmalısınız.  KOSGEB veritabanına kayıt yapmalısınız, KOBİ Beyannamesi doldurmalısınız.  Aşağıdaki formları doldurarak Kosgeb’e sunmalısınız.

 • Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu
 • Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formunu doldur,

Son kalan işlem;  yapılan harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunmaktır.  50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi almanız mümkündür.  Bu kurumda kadınlara %90, erkeklere ise %70 oranında destek sağlamaktadır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KOSGEB tarafından 32 saatlik eğitim sonrası verilen Uygulamalı Girişimci Eğitimine ait sertifikaya sahip olmak,
 • KOSGEB tarafından üniversitelerde yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılarak mezun olan gençler,
 • İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerden, 1 yılı aşmamış, işletme açmış kişiler, KOSGEB desteklerinden yararlanmaya hak kazanırlar.

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur?

 • İlgili KOSGEB resmi sitesine giriş yapın.
 • KOBİ altında yer alan e-Hizmetlerimiz menüsünden KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz butonuna tıklayın. Karşınıza gelen başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.( İşlem hem esnaf hem de KOBİ’ler için geçerlidir.)
 • Üyelik işlemini tamamlayan KOBİ’ler, KOSGEB KOBİ beyannamesini doldurur. Kredi başvurusu için KOSGEB veri tabanına kayıt olmuş olmaları gerekir.
 • Veri tabanına kayıt olmak için; tüm bilgilerin buna vergi numarası da dahil eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nineteen − fifteen =