xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Yapı kayıt belgesi imar ve iskân sorunlu yapıya çözüm getirecek imar barışı ve diğer adı yapı kayıt belgesidir.  Yapı kayıt belgesi ile 31 Temmuz 2017 yılından önce mevzuata uygun olmadan inşa edilmiş yapıları kapsıyor.  Yani bu belge imar barışı kapsamında adım tapusuz konutların tapulandırılmasını amaçlıyor.

birevim faizsiz konut

Yeni kayıt belgesi demek binayı kayıt altına alan bir belgedir. Bu belgeyi alan binayı kayıt altına alıyor yani tapu olarak geçmiyor. Ancak tapu alabilmeniz için ilk etapta bu belgeye ihtiyacınız var.

Yapı Kayıt Belgesi Ne Şekilde Alınabilir?

Yetkili kurum ve kuruluşlar aracılığı ile maliklerden biri yâda vekili e-devlet üzerinde yapı kayıt belgesi formunu doldurarak müracaatta bulunabiliyor. İlk aşama bu şekilde başlıyor. Ardından;

E-devlet formunun eksiksiz doldurulması önemli, yapı kayıt bedelinin yatırılmasının ardından yapı kayıt sistemi tarafından oluşturulan belgeyi talepte bulunan kişi yine e-devlet üzerinden edinebiliyor.

Başvuruyu eğer bir kurum yâda şirket sahibi yaptı ise; yine aynı şekilde eksiksiz olarak form doldurulmalıdır.  Ücret yatırıldıktan sonra sistem üzerinden belgenin onaylanması beklenir. Onayın ardından aslı gibi olan örneği edinebilirsiniz.

Her yapı için kat sayısı önemli değil tek bir kayıt belgesi veriliyor. Yapı kayıt belgesi ne kadar süre geçerli oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi Ne işe yarar?

Peki, ortalama 13 milyon imar ve iskân sorunlu yapıya çözüm olarak tasarlanan yapı kayıt belgesi ne işe yarıyor?

Bu belgeyi edindikten sonra bir örneğini bağlı bulundukları belediyeye göndermekle yükümlüdür. Yapı kayıt belgesi bulunan kişiler geçici elektrik ve su bağlatabiliyorlar.  Eğer mülke daha önceden gelmiş bir ceza varsa, o idari para cezası da iptal edilebiliyor.

Kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında mülkün yenilenmesine kadar geçerli olan bir belgedir. Size adım tapunun kapılarını açar.

İmar barışı yani Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 8 Haziran 2018’de başladı.

Ayrıca Ak parti grubu çevre ve şehircilik kurumunun hazırladığı yasa teklifine göre; yapı kayıt belgesi alınan Hazine taşınmazını satın almak isteyenlere 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru süresi veriliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

10 + 19 =