xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
4 July, 2022

Türkiye’nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?

Osmanlı döneminde yaşamış dünyanın en iyi mimarları arasında yer alan haklı gururumuz Mimar Sinan’dan sonra Türk Mimarlarına bakış açısı değişmiştir.  Medeniyetler ocağı ülkemizde onlarca farklı mükemmellikteki tarih eser konumundaki başyapıtın ardından Türk Mimarlarından beklenti büyüktür.

birevim faizsiz konut

Koca Mimar Sinan

Koca Mimar Sinan çağının ötesindeki dâhiyane fikirleri ile sadece estetik değil ama işlevsel ve yaşayan yerler inşa etmiştir.  Onun dehasına şapka çıkarmamak imkânsızdır.  Hayatı boyunca yaklaşık 374 yapıya hayat verdi.  Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan mimarın en büyük eseri Süleymaniye Cami olarak geçer.

İstanbul’da Süleyman’ın adını verdiği büyük ve etkileyici cami ile Sinan, mükemmellik yolunda bir adım daha attı. Garip bir şekilde, Ayasofya’nınkine çok benzeyen bir plan seçti. Yarı kup oları timpanlarla birleştirerek düzlük ve küre biçimli yüzeyleri değiştirdi ve böylelikle yapı sanki bir tüpten kesilmiş gibi “kesilmiş elmas” izlenimlerini verdi.”

Sinan, 92 büyük caminin ve 52 küçük mescidin mimarıydı. Bunun dışında 7 seminer, 22 türbe, 3 iltica, 35 saray ve konak, 17 hastane, 57 mektep, 46 han, 48 banyo, 17 ortak mutfak, 8 köprü ve daha birçok yapı oluşturdu. Güzellik duygusu o kadar karmaşıktı ki, Sinan bazen Michelangelo ile karşılaştırıldı.

Mimar Kemaleddin

Mimar Kemalettin Bey, Osmanlı Devleti’nin son yıllarında gelişen ve Cumhuriyetin ilk yıllarında varlığını sürdüren Birinci Ulusal Mimarlık hareketinin önde gelen uygulayıcılarından biridir. Avrupalılar bu başarılı mimarı “İkinci Mimar Sinan” olarak da değerlendiriyor.

Ülkemizde tanınan ve günümüze ulaşmış olan bu ustanın birçok mimari eseri var. Edirne tren istasyonu, Dördüncü vakıf han gibi onlarca eser bina etti.

Balyan Kardeşler

Ermeni asıllı üç kardeş Kayserilidir. Balyan kardeşlerden Sarkis Bey sadece başarılı bir mimar ve mühendis değil, aynı zamanda ressam ve müzisyen oldu. O’nun sultan tarafından fark edilerek ismini tarihe yazdırma süreci şöyle başladı.  İlk bağımsız projesi Selanik’te Beş Çınar’da, Sultan Abdülmecit ile birlikte gittiği mermer bir havuzdu. Tek bir gecede havuzu inşa etti ve Sultan, 1859’da sınırındaki yerel saygınları aldı. Sonrasında ise başta İstanbul olmak üzere kardeşler birçok sanatsal çalışmaya imza attılar.

Vedat Tek

Vedat Tek tıpkı Kemalettin Bey gibi Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerindendir.  Sirkeci’deki muazzam Büyük Postane’ye O hayat vermiştir.  Ankara’daki İkinci Meclis Binası, Ankara Palas, Haydarpaşa İskelesi, Moda İskelesi, Cemil Topuzlu Köşkü daha onlarcasını bina etmiştir.  Kendi tasarladığı evi,  Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi’ndedir.

Ali Talat Bey

Mimar Kemaleddin ile yayınladığı mimari üzerine bir eseri vardır. İstanbul2daki iskelelere hayransanız o iskeleleri tasarlayarak hayata geçiren mimardır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 × four =