xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
16 June, 2024

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

Son yıllarda ülkemizde artış gösteren kentsel dönüşüm projeleri, özellikle deprem bölgesinde bulunmamızdan dolayı, hem sağlık için hem de mal varlıklarının korunması için, atılan en olumlu adımların başında yer alıyor. Çok eski yıllarda yapılan evler yıkılarak, ev sahibine o süre zarfında kalması için belli bir miktar kira yardımı yapılıyor. Daha dayanıklı evler yapılarak, depreme karşı da dayanıklı hale getiriliyor. Çevreyi ve şehrin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen her ev için bu yöntem firmalar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Yeni yapılan evler, günümüz şartlarına uygun olarak yapıldığı için genellikle site içerisinde, otoparkı olan, bahçesi ve yeşilliği bol olan, havuzlar evler şeklinde yapılıyor. Genellikle belediyeler ve toplu konut idare başkanlığı tarafından devreye giren bu yöntem sadece devlerin belirlemiş olduğu yerler için değil, şahsi olarak yapılan başvuruların da değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

birevim faizsiz konut

Bu projenin hayata geçirilmesi için devletin koymuş olduğu şart, evlerin çok eski ve depreme dayanıksız olması gerektiğidir. Binaların bu özellikleri karşılaması durumunda, bakanlıklar devreye girerek bölgede araştırma yapar ve uygun olması durumunda evlerin yıkım işlemine başlanır. Kentsel dönüşüm başvurusu yapmak için, öncelikli olarak bu işlemi yapacak olan müteahhitle anlaşmanız gerekiyor. Ev yapımı işlemi bittikten sonra yeni yapılan evlerin değeri eskisine göre 2 kat daha artıyor. Evinizi yapan firma size geri ödemesiz olarak kira yardımı da yapmış oluyor. Devletin başlatmış olduğu bu yöntemle birlikte kentsel dönüşüm 20 yıl boyunca sürecek. Özellikle ülkemizde bu projenin uygulanması gereken birçok il bulunmaktadır. Bunların en başında Adana ili gelmektedir. Adana ilinde 12 bin proje yapılmasına başlanıldı.

Seyhan Belediyesinin başlatmış olduğu bu kampanya ile belirlenen belli mahalle ve sokaklar da bin konut yapımına başlandı ve birçoğu tamamlandı. Konut projelerinin dışında yapılan alana, market, alışveriş merkezler, cami gibi alanlar da yapılarak vatandaşın gitmek istediği yerler daha yakın yerlere getiriliyor. İstanbul büyük şehir belediyesinin de dâhil olduğu bu projeyle, İstanbul’un birçok mahallesinde yıkım işlemleri başlanarak yerine daha lüks ve vatandaşın her ihtiyacının karşılandığı yeni dairelerin yapımına başlandı. Eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayseri de kentsel dönüşüm projesine dâhil olan illerdendir.

Melikgazi belediyesi eski olan artık yıkılmaya başlanmış olan birçok evleri belirleyerek, vatandaşın onayını aldı. Mülk sahipleri ile anlaşarak, imar planlamasına başlanmış oldu. Manisa ili de, evlerinin eski olduğu yerleşim yerindendir. Özellikle son yıllarda hiçbir firma tarafından yeni bina yapımına başlanmamış. Gece kondu alanlarının hepsi yıkılarak, vatandaşa kira desteği yapılarak alanlarda yeni bina yapımına başlanmıştır. Antalya ili, özellikle yeşilin bol olduğu şehirlerden biridir. Yeşilin yıkımına karşı çıkarak, büyük binalar yapımına ilk başta izin verilmemiş. Ancak yaşanan afet sıkıntıları sebebiyle vatandaş konutlarını vermek durumunda kalmış, gerekli işlemlere başlanmıştır.

Sakarya ili özellikle tam bir deprem bölgesi olması sebebiyle, 34 hasarlı ev kısa sürede yıkıldı. Yapılan birçok yeni bina vatandaşlara da teslim edilmiş oldu.  Trabzon ili içinde yıkıma başlanmış ve 20 milyon TL ödeme yapılmıştır. Yapılması hedeflenen 102 binanın birçoğu vatandaşa teslim edildi. Kocaeli de 1999 depreminde Gölcük ilçesinde yaşanan yıkım sebebiyle en büyük hasarı alan bölgemizdir. Vali’nin talimatıyla, yapılan tespitler sonrasında, eski binaların 3 bin adet olduğu belirlendi. Bu talimatla birçok mahalleye yıkım ekipleri girerek, eski binaların yıkımına başlamış, yerine yeni binalar yaparak teslimini kısa sürede vatandaşlara yapmıştır. Bu durum vatandaşlar tarafından olumlu karşılanmıştır.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Bekir Güler Reply

  Kentsel dönüşümün bir çok ilde yapılması güzel ancak öncelik olarak İstanbul ve İzmir tarafında yapılması gerek. İstanbul ve İzmir’i büyük depremler beklediğini göz önüne alırsak acilen yapılması gerek hatta

 2. Furkan Şimşek Reply

  Kentsel dönüşümün aslında yıkılması gereken tüm binalarda hızlıca yapılması gerek, hala 10-20 yıl geçmiş kentsel dönüşüm yapılacak binalar var

 3. Onur Aslan Reply

  Kentsel dönüşümün çok önemli yerlerde acilen yapılması gerekiyor, bazı yerlerde yıllardır yapılmıyor ve bu büyük bir risk

 4. Hale Taş Reply

  Kentsel dönüşümün acilen büyükşehirlerimizde yapılması gerekiyor bence, depremlerde çok ciddi risk oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − 3 =