30 May, 2020

Temelden Ev Almak Karlı mıdır?

Konut sahibi olmanın uygun yollarını bulmak herkesin istediği bir şey. İster yatırım amaçlı olsun, isterse kendi kullanımız için olsun, ev sahibi olmadan önce defalarca düşünür, araştırır ve cebimize en uygun olanı bulmaya çalışırız. Bu nedenle konut sahibi olmak isteynelerin aklına temelden satın almak fikri gelir. Peki temelden ev sahibi olmak karlı mıdır?

Temelden ev sahibi olmanın en büyük riski, müteahhidin, inşaat şirketinin inşaatı tamamlayaması, iflas etmesi. Bu şekilde mağduriyet yaşayan insanları gördükçe bazı korkuların yaşanması da çok normal. Aslında en sağlamı tamamlanmış konut satın almak olsa da, temelden ev sahibi olmanın da maddi açıdan avantajları çok fazla. İnşaatı bitmiş, hazır konutların fiyatları, proje halindeki konutların fiyatlarına göre %100 artış gösterebiliyor. Eğer güvenilir bir firma bulduğunuz takdirde, yatırımınız karlı bir avantaja dönüşebilir.

Temelden sahip olmak isteyeceğiniz yatırımınızın tamamlanamamasının en büyük nedenlerinden biri proje finansmanının özkaynaklardan sağlanamaması olabilir. Finansmanı güçlü olmayan bir şirketin, proje üzerinden satış yapması aksiliklerin çıkmasına sebebiyet verebilir. Yöneticilerin kusurlu ve hatalı kararlarının yanı sıra en güçlü etkenlerden biri değişen ekonomik dalgalanmalardır. Maliyetlerde yaşanan artışlar, taşeron şirketlerden kaynaklanan olumsuzluklar da projenin tamamlanamamasına neden olarak gösterilebilir.

Tüketicinin hakkını koruyabilmek, konut sahibi olmak isteyenleri risk altında bırakmamak için Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ön ödemeli taksitle konut satışını özel olarak düzenlemiş. Bu nedenle temelden ev sahibi olmak isteyenler için kanun önünde hakkınızı arayabilir ve zararınızı karşılayabilirsiniz. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir