xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Temelden Ev Almak Karlı mıdır?

Konut sahibi olmanın uygun yollarını bulmak herkesin istediği bir şey. İster yatırım amaçlı olsun, isterse kendi kullanımız için olsun, ev sahibi olmadan önce defalarca düşünür, araştırır ve cebimize en uygun olanı bulmaya çalışırız. Bu nedenle konut sahibi olmak isteynelerin aklına temelden satın almak fikri gelir. Peki temelden ev sahibi olmak karlı mıdır?

birevim faizsiz konut

Temelden ev sahibi olmanın en büyük riski, müteahhidin, inşaat şirketinin inşaatı tamamlayaması, iflas etmesi. Bu şekilde mağduriyet yaşayan insanları gördükçe bazı korkuların yaşanması da çok normal. Aslında en sağlamı tamamlanmış konut satın almak olsa da, temelden ev sahibi olmanın da maddi açıdan avantajları çok fazla. İnşaatı bitmiş, hazır konutların fiyatları, proje halindeki konutların fiyatlarına göre %100 artış gösterebiliyor. Eğer güvenilir bir firma bulduğunuz takdirde, yatırımınız karlı bir avantaja dönüşebilir.

Temelden sahip olmak isteyeceğiniz yatırımınızın tamamlanamamasının en büyük nedenlerinden biri proje finansmanının özkaynaklardan sağlanamaması olabilir. Finansmanı güçlü olmayan bir şirketin, proje üzerinden satış yapması aksiliklerin çıkmasına sebebiyet verebilir. Yöneticilerin kusurlu ve hatalı kararlarının yanı sıra en güçlü etkenlerden biri değişen ekonomik dalgalanmalardır. Maliyetlerde yaşanan artışlar, taşeron şirketlerden kaynaklanan olumsuzluklar da projenin tamamlanamamasına neden olarak gösterilebilir.

Tüketicinin hakkını koruyabilmek, konut sahibi olmak isteyenleri risk altında bırakmamak için Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ön ödemeli taksitle konut satışını özel olarak düzenlemiş. Bu nedenle temelden ev sahibi olmak isteyenler için kanun önünde hakkınızı arayabilir ve zararınızı karşılayabilirsiniz. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

birevim
Paylaş

11 Comments

 1. Yasemin Kara Reply

  Temelden ev almak bence müteaahite güvenebiliyorsanız çok karlı bir iş, yapıldıktan sonra en az 1,5 – 2 katına çıkıyor fiyatlar.

  1. admin Reply

   Merhaba Yasemin Hanım;
   Proje başlangıcında projeden ev almak her zaman kazancın oranını attırmaktadır. Ancak bunu yaparken projeyi gerçekleştirecek olacak firmanın güvenilirliği çok iyi araştırılmalıdır.

 2. Serpil Erdoğan Reply

  Temelden ev projelerine girişmek bence de çok mantıklı, dedemlerde geçen sene temelden ev aldılar, bu sene ev teslim edildi ve şu an evleri aldıklarının 1,5-2 katı ediyor

 3. Sena Özkan Reply

  Bu sorunun cevabı yıllar geçse de aynı kalacaktır. Temelden ev almak her zaman kazandırır, dolandırılma olayı olmadığı sürece eviniz tamamlanıp teslim aldıktan sonra eviniz çok daha fazla değerlenir.

 4. İbrahim Güneş Reply

  Temelden ev almak, eğer müteahhit veya proje sahibi firmaya güveniyorsanız sizin için daha kazançlı olacaktır.

 5. Gökhan Kaya Reply

  Temelden ev almak bence çok mantıklı oluyor, fiyat bakımından uygun oluyor hemde evi istediğinz gibi dizayn ettirebiliyorsunuz anlaşabilirseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

8 − 1 =