xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Tasarruf Nedir? Tasarruf Nasıl Yapılır? 

Bazen para biriktirmek oldukça zor olabiliyor. Tasarrufun nasıl yapılacağına dair bu küçük kılavuz,  ulaşmak istediğiniz hedefler için nasıl tasarruf yapabileceğinize dair sizlere yardımcı olacaktır.  Elbette kendi şartlarınıza göre geliştirmek isterseniz bu planlama yardımcı olacaktır.

birevim faizsiz konut

Tasarruf nedir?  Sahip olmak istediğiniz şeye ulaşabilmek için bütçenizden ayırdığınız paradır. Ancak bunu zamanınıza yâda farklı noktalarda da değerlendirebilirsiniz. Örneğin elektrik tasarrufu için tüm camları açarak klimayı açmazsanız hem sağlığınız hem de paranız cebinizde kalmış olur.  Buradan gelen para tasarruf bütçenize eklenebilir.

Tasarruf Nasıl Yapılır? Bu sorunun yanıtı oldukça basittir.  Doğru bir planlama ile yapılabilir.  Bu planlama en basitinden size gereksiz harcamalarınızı gösterecektir.

Harcamalarınızı Kayıt Edin

Para biriktirmenin ilk adımı ne kadar harcadığınızı bulmaktır. Tüm harcamalarınızı takip edin; yani her kahve, ev eşyası ve nakit para tüm harcamalarınızı kaydedin. Verilerinizi aldıktan sonra,  gaz, bakkaliye ve ipotek gibi kategorilere göre bir rapor hazırlayın.

Bütçe Planlaması Yapın

Ayda ne kadar harcadığınızı bildiğinizde kaydettiğiniz harcamalarınıza uygulanabilir bir bütçede düzenlemeye başlayabilirsiniz.  Bütçeniz, giderlerinizin gelirinize göre ne şekilde olduğunu bu basit rapor gösterecektir.

Bu sistemde harcamalarınızı planlayabilir ve harcamalarınızı sınırlayabilirsiniz.

Aylık giderlerinize ek olarak, araç bakımı gibi her ay değil düzenli olarak gerçekleşen giderleri de dikkate aldığınızdan emin olun.

Para Tasarrufu Planlayın

Şimdi bir bütçe yaptınız, bunun içinde bir tasarruf kategorisi yaratın. Gelirinizin yüzde 10 ila 15’inden tasarruf etmeye çalışın. Harcamalarınız o kadar yüksek değilse, o kadar tasarruf edemezseniz, geri çekilmenin zamanı gelmiş olabilir. Bunu yapmak için, eğlence ve yemek yeme gibi daha az harcayabileceğiniz gereklilikleri belirleyin. Ve sabit giderlerinize bir göz atın. Belki gereksiz bir fatura ödüyor olabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

Biriktirmek yani tasarruf etmek için bir amaç belirleyin.  Neden tasarruf yapacaksınız?  Ev yâda araba almak için yâda dünya turu için mi?  Hangisi?  Fark etmez büyük yâda küçük tasarruflarda bir hedef belirlemek sizi motive edecektir.

Kısa süreli (1 ve 3 yıl)

 • Acil durum fonu
 • Tatil
 • Bir araba için peşinat

Uzun süreli (4 yıl üstü )

 • – Bir ev veya tadilat projesinde peşinat
 • – Çocuğunuzun eğitimi
 • – Emeklilik

Bununla kısıtlı değil elbette önceliklerinize karar verin ve ailenizi bu tasarruf planlaması içine alın.  Bir tasarruf hesabı açın ve yok sayın, unutun.  Her ay kontrollü gidin.  Göreceksiniz kısa sürede büyük yol kat edeceksiniz.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Recep Yıldız Reply

  Tasarruf konusunda çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz bence, ekonomik olarak bir çok ailenin sorun yaşadığı bir yandanda virüsle boğuştumuz bir dönem.

 2. Zeynep Taş Reply

  Günümüzde tasarruf gerçekten çok önemli bir husus oldu, maaş geliri ne kadar olursa olsun tasarruf lazım oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

ten − 2 =