xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
16 June, 2024

Tasarruf Finans Firmalarıyla Banka Arasında Farklar

Tasarruf finans firmalarıyla banka arasında farklar incelendiği zaman temel unsur faiz tutarıdır. Tasarruf finansman firmalarında herhangi bir faiz tutarı söz konusu değildir. Bu sistemlerde aylık tasarrufunuz üzerinden konut sahibi olma imkanını yakalayabilirsiniz. Bankalarda ise çekmiş olduğunuz kredi ile faizli konut sahibi olma imkanını elde edeceksiniz. Bankalardan alınan kredilerde alınan tutar ile geri ödediğiniz tutar arasındaki fark faiz tutarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi ve faiz hususları ile iç içe olmak istemeyen kişiler için uzun vadede de olsa ve zaman alsa da faizsiz satın alım gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Son senelerde finansman kuruluşlarının sayısının giderek artış göstermesi bu firmalara kanuni denetim getirilmesini bir zorunluluk haline getirmiştir.

birevim faizsiz konut

Finansman ve Tasarruf Şirketlerinin Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Faizsiz konut projeleri kapsamında en sevilen alternatiflerin başında tasarruf ve finansman firmaları gelmektedir. Bu firmaların çalışma prensipleri hakkında dikkate alınması gereken hususlar;

  • Firmalarda bir tasarruf havuzuna dahil olmanız sağlanır. Bu tasarruf havuzundaki kişi sayısı yüksek olursa aylık ödemeniz gereken tutar düşüş gösterir. Fakat ev satın alma aşamasında sıranın size gelmesi daha uzun bir zaman dilimine yayılabilir. Havuzda daha az kişi bulunursa ödemeniz gereken tutar artsa da satın alım sırasının size gelmesi daha kolay bir hal alacaktır.
  • Firmalarda peşinat talep edilmeyecektir. Peşinat ödemesi olmadan ya da kefil talep edilmeden konut sahibi olma imkanını yakalayacaksınız.
  • Bu sistemlerde konut satın alma sırasının belirlenme aşaması çekiliş ile tamamlanır. yapılan tüm çekilişler noter onayından geçirilmektedir. Kişilerin haklarının yenilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
  • Yapılan son kanuni denetlemelerin ve düzenlemelerin sonrasında firmaların kontrol yetkisi BDDK’ya verilmiştir. BDDK biri usulsüzlük fark ettiği zaman firmanın işlem akışını askıya alma hakkını da saklı tutmaktadır.

Faizsiz konut projeleri arasından seçim yaparken ve firmaları denetlerken yeni hazırlanan kanuni yükümlülüklere uyup uymadıklarını yakından analiz etmeniz gerekir. Bu analiz kadar dikkat çeken bir diğer husus da kesinlikle şuana kadar kaç kişiye konut sahibi olma imkanını verdiğidir.

Banka Kredisi Koşulları Nelerdir?

Faizsiz konut projeleri kapsamında aradığınızı bulamadıysanız düşük faiz oranları ile konut sahibi olma konusunda başvuruda bulunabilirsiniz. Genellikle kamu bankalarının faiz oranı bakımından daha düşük olduğu fark ediliyor. Maaşınızı aldığınız banka öncelikli olmak üzere faiz oranlarını yakından incelemeniz gerekiyor.

Kişilerin konut kredisi alabilmek için 18 yaşın üzerinde olması ve gelir beyan edebilmesi gerekir. Bu gelir beyanı kapsamında kişilerin aylık ödeyecekleri tutarın eve giren toplam gelirin en fazla %50si olmasına imkan verilmektedir. Bankaların gerekli gördüğü süreçlerde kefil talep etme hakkı da vardır. Bu şekilde ödeme sistemi garanti altına alınmış olur. Kişilerin kredi ödemesini yapamaması durumunda kefilden tahsil edilmesine başlanır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

18 + eleven =