xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

TAKS KAKS nedir? Emsal Ne Demek?

Ev sahibi olma hepimizin temel hayallerinden biridir. Bir kişi bu rüyayı gerçeğe dönüştürmeye hazır olduğunda, takip edilmesi gereken bir ev satın almak için belirli adımlar vardır. Bu adımlar, kişinin gerçekte kendi evine sahip olmaya hazır olmasını, doğru yer ve evin seçilmesini ve evin gerçek satın alımının mümkün olduğunca az sorunla devam etmesini sağlar. Bir ev satın alma süreci çok daha önceden bir ev sahibi olanlar için, karmaşık olabilir. Ancak karar vermek gibi zor bir süreci geçtiyseniz diğer adımlar biraz destek ile kolayca aşılacaktır.

birevim faizsiz konut

Bir kişinin tercih ettiği ev tipi, nerede yaşayacağına karar verirken dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Ev tipleri arasında tek aileli müstakil evler, yarı müstakil evler, dubleks evler, kasaba evleri ve hatta kınamak bulunmaktadır. Ne tür bir evin en uygun olduğunu belirlerken, bir kişi yaşadığı yaşam tarzını, odalar gibi mevcut ihtiyaçları ve büyümesi gerekiyorsa ailenin gelecekteki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

TAKS,KASK nedir?

Taks, taban alan katsayısı anlamına gelir  ve bina oturum alanı hesaplamalarında kullanılır.  (0.10 /0.15/ 0.40/ 0.50 /0.60 /0.80) arasında değişen bir sayıdır.

Bazı durumlarda taban alanı farklı şekillerde hesaplanabilir. Örneğin ön yan ve arka bahçelerden belirli bir miktar çekmek sureti ile hesaplama yapılabilir. . Ön bahçeden 5m yan arsadan  3m arka taraftan  3m alarak kalan kısımda taban oturumu sağlanabilir. Bu plan ile birebir ilişkilidir ve plana göre değişir.

Arsa alanı üzerine yapılacak inşaatın taban oturum alanının arsaya oranına Taks denir.  İmar belgesinde kesinlikle olması gereken verilerdir.

Örneğin arsa alanı 1500 metrekare, TAKS 0,2 ve Bina taban alanı 300 metrekaredir.

Kask ise Kat alan sayısı bir başka değişle emsal anlamına gelir. Bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanı anlamına gelir. (0.20 /0.30 / 0.40/ 1.0 / 1.5 / 2.0 /2.07/ 2.5/ 3.0) arasında değişen bir sayıdır.

Kask Hesaplaması dışında kalan bazı bölümler nelerdir?

  • Çatı katı,
  • asma kat,
  • bodrum kat,
  • kapalı otopark,
  • yangın merdiveni ,
  • asansör vb. binanın ihtiyacı olan bölümlerdir.

Taks ve Kaks oranları nedir?

Bu oranlar Pafta’ya, Ada’ya hatta Parsellerin büyüklüğüne göre yükselir yada düşer. Nitelikli yapı yapımını artırmak için büyük parsellerin büyüklüğü oranında Kaks oranı yükseltilmektedir.

Emsal Ne Demek

Kask ve Emsal anlamına geliyor, bina kat hesaplamalarında kullanılan bir sistemdir.  Örneğin 1500metrekare arsa alanı , Kask 2,07 ve net inşaat alanı 3105 metrekaredir.

İmar’da Taks kaks değerleri neden önemli

Yatırım yapmak için ev alacaksanız arsa payı üzerine ilerde yapılabilecek binanın net inşaat alanı getirinizi direk etkiler.  İmar’da TAsk ve Kask alanı önemlidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − three =