xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

Stüdyo Daireler Yasaklanıyor Mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İnşaat Sektörünün Anayasası” olarak bilinen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı’na göre stüdyo dairelerin tarihe karışacağı yer alıyor. Emlak sektöründe yapılacak önemli değişikliklere göre önemli maddeler gün yüzüne çıkıyor. Taslağın bazı maddelerini açıklayan İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’dan alınan bilgilere göre Belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen taslağın görüş alındıktan sonra yayınlanacağı belirtiliyor. Nazmi Durbakayım taslağın görüş alındıktan sonra Haziran ayına kadar onaylanacağını söyledi. Çarpık kentleşme ve kötü siluet konusunda artan eleştirilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu yeni imar yönetmeliği ile son bulacağı açıklandı. Faizsiz konut projeleri ile de alınabilen stüdyo dairelerin tarihe karışacağı söyleniyor.

birevim faizsiz konut

Stüdyo Daire Yerine Küçük Daireler Geliyor

Şu an taslak halinde olan yeni yönetmelikte artık stüdyo dairelerin yapılmayacağı belirtiliyor. Kullanım amacı dışına çıkan stüdyo daireler yerine en küçük daire şeklinin minimum 28.5 m2 büyüklüğünde yapılabileceği belirtiliyor. 1+1 daire şeklinde yapımına izin verilecek küçük dairelerde bu kapsam içinde en küçük daire içerisinde 1 oturma odası 12 m2 yer alacak. 1 yatak odası şeklinde ve yatak odasının büyüklüğünün de 9 m2 olarak yapılacağı, küçük daireler için mutfak olarak kullanılacak 3,30 m2 alan ayrılması bekleniyor. 1 banyo ve tuvaletten oluşacak küçük dairelerde banyonun 3 m2, tuvaletinde 1.20 m2 büyüklüğünde yapılması bekleniyor. Toplamda net 28,50 m2 büyüklüğünde daireler stüdyo dairelerin yerine geçecek ve 1+1 konutlara ağırlık verilecek.

Yatay Mimari Devreye Giriyor

Yeni yönetmelik taslağında taban alanı kat sayısı % 40 olan yerlerde komşu mesafeleri de çekilince kalan alana taban oturumu yapılabilecek. Nazmi Durbakayım yeni yönetmelikle beraber binaların istenildiği şekilde istenilen renge boyanamayacağını da sözlerine ekledi. Belediyeler, mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlanması ve güzel görünüm sağlanması açısından dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzeme rengi tayin edilebilecek. Aynı renkte yapılma konusu daha önce yapılan yapılar içinde geçerli olabileceğini sözlerine ekledi.

Konut Almak İsteyenler

Herkesin kendi yaşam alanında oturma isteği bulunuyor. Faizsiz konut almak isteyenler içinde emlak projeleri halkın yardımına koşuyor ve firma bünyesinde yapılan taksitlerle kısa vadeli konut alınabiliyor. Yeni başlayan ve devam eden inşaat projelerinde anlaşmalı bankalardan kredi faizsiz olarak tahsis edilebiliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × one =