xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
21 September, 2020

Rekreasyon Alanı Nedir?

Şehirler büyüdükçe burada yaşayan insanların farklı ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Yüzyıllar boyunca doğa ile iç içe zaman geçiren insanoğlu son yüzyılda betonlaşmanın artmasıyla birlikte yeşil alan ihtiyacını karşılayamaz duruma geliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için bu durum tahmin edilenden daha zor bir noktaya geliyor.

birevim-reklam

Şehircilik planlaması içerisinde öne çıkan ve son dönemde merak edilen konulardan birisi de rekreasyon alanı çalışmalarıdır. Bu işlemin yapılması günümüzde çok önemli kabul edilmektedir ve şehirde yaşayanlar için adeta bir can damarı olarak nitelendirilmektedir. Rekreasyon kelime anlamı olarak yenilenme, yenilen yapılanma anlamına gelse de günümüzde piknik alanları ve eğlence noktaları olarak tanımlanmaktadır.

Rekreasyon Alanı Oluşturulması

Rekreasyon Alanı şehirlerde yer alan geniş piknik alanlarını ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu alanların oluşturulması Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kararı ile alınmıştır. Bu karar içerisinde alanların nasıl hazırlanması, olması gereken imar planları gibi birçok detay en ince ayrıntısına kadar belirlenmiştir.

Kanunda kent için gerekli olan yeşil alanların belirlenmesi, bu kapsamda bu alan içerisinde lokanta, kahvehane, çay bahçesi, tenis, yüzme, otokros gibi birçok aktiviteye uygun alanların yer alması gerekmektedir. Alanın kapasitesine göre içerisinde olması gerekenler önceden kanunla belirlenmiştir. Alan içerisinde yer alacak yapıların maksimum yüksekliğinin 6,5 metreden yüksek olmamasına karar verilmiştir.

Rekreasyon alanları modern toplum içerisinde insanların gezintiye çıkma, dinlenme ve piknik yapma gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Projenin içerisinde sadece yeşil alanların olması yeterli görülmemektedir. Bu alanlara büyük önem verilmekle birlikte aynı zamanda botanik bahçesi, hayvan bahçeleri, fuar alanları, parklar, çocuk bahçesi gibi birçok nokta yer almaktadır. Bu sayede boş vakitlerinde insanlar arkadaşları veya aileleri ile bu alanlara gelerek keyifli ve eğlenceli zamanlar geçirme şansına sahip olmaktadır. Sizde bu imkanı kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken bölgenizde yer alan belediyeler tarafından oluşturulması gereken rekreasyon alanlarının yerlerini öğrenebilirsiniz. Ya da bölgenizde yapımı planlanan bu tip alanlar için çalışmaların yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

One Comment

  1. Canan Bulut Reply

    Yeni projelerde bu alanlara çok dikkat ediyorlar bence, bol bol kamelya ve yeşil alanlar görüyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir