xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

Oturduğum Ev Sağlam Mı? 7 Soruda Deprem Testi!

Ülkemiz bilindiği gibi deprem kuşağında yer oluyor. Özellikle nüfusun yoğun olarak yer aldığı Marmara bölgesi bu noktada çok kritik bir yerde yer alıyor. Acı deneyimlerini yaşadığımız deprem, doğanın kendisine yer açtığı ve kendisini hissettirdiği ve çok yıkıcı etkisi olan bir doğa olayıdır. Deprem yaşandığı anda insanların aklına gelen, önceden tespit edilemeyen bir doğa olayı olduğu için her an tetikte olmak gerekiyor.

birevim faizsiz konut

2019’un Eylül ayında yaşanan 5.8’lik deprem sonrasında insanların arasında büyük bir tedirginlik yaşandı. Uzun zamandır beklenen büyük İstanbul depreminin yaklaştığı söylenirken, bu bölgede yaşayan insanlar evlerinin sağlam olup olmadığı konusunda emin olmak istiyorlar

Sağlam Bir Evin 7 Belirtisi

Oturduğunuz evin güvenilir olup olmadığını anlamanız için yapmanız gereken bir test bulunuyor. Sıra ile aşağıda ki sorulara cevap vererek evinizin olası bir deprem durumunda dayanıklı olup olmadığı konusunda bir cevap bulabilirsiniz.

  1. Oturduğunuz binanın oturma ruhsatı veya projesi bulunmaması.
  2. Deprem olmadan önce binayı taşıyan kolon ve kirişlerinde hasarların oluşması,
  3. Bina inşa edilirken hazır beton yerine elle beton atılması,
  4. Binanızın 1999 yılından önce yapılması,
  5. Karot beton testi sonucunda binanınız ölçüm miktarının C10 seviyesinden düşük olması,
  6. Binanın bulunduğu noktanın dağa önce dere yatağı olması veya dolgu üzerine inşa edilmiş olması,
  7. Son olarak da binanın bodrumun da sürekli rutubet olması, açıkta ki demirlerde paslanmalara rastlanırsa ve dağılan noktalarda deniz kabuklarının çıkması binanızı riskli sınıfa sokacaktır.

Bu testlerden bazılarını kendiniz yapabileceğiniz gibi bazıları için uzmanlara başvurmanız gerekiyor. Eğer bu noktada şüpheleriniz varsa şehrinizde bulunan Çevre ve Şehircilik müdürlüklerine giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Devlet tüm binada tek bir kişinin başvurusu olsa dahi gerekli incelemeyi yaptıktan sonra evi kentsel dönüşüm kapsamına almaktadır. Binanız depreme dayanıklı olacak şekilde yenilendikten sonra en geç 18 ay içerisinde size teslim edilecektir. Bu süre zarfında devlet tarafından insanlara kira yardımı yapılacak güvenli evlerine geçene kadar ekonomik olarak rahatlamaları sağlanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × five =