xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Neden Kredi Alırken Hayat Sigortası Da Yaptırmalıyız?

Kredi özünde bir borç alma işlemidir. Alacaklı da verdiği paranın geri dönüşünü sağlamak maksadıyla çeşitli garantiler talep eder. Sürprizlerle dolu, ve sürekli stres altındaki günümüz dünyasında başımıza gelebilecek her türlü riske karşı yakınlarımızı korumak, onlara zarar gelmesini önlemek başlıca görevimizdir. Hayat sigortası hem alacağını garanti altına almak isteyen banka hem de kişinin kendi hayatı açısından oldukça mühimdir.

birevim faizsiz konut

Önem ve Gereklilik

Kişi başına gelecek istenmeyen her türlü kaza, ya da ölüm gibi durumlarda kredi bu sigorta kurumunca karşılanacak ve yakınlarınız bu külfetten kurtulacaktır. Bankaların kredi kullanımında ele aldıkları husus risk algısıdır. Risk algısı bankanın devamlılığı ve kaybı en aza indirgemesi açısından hayati önemde bulunduğundan sigorta kavaramı genel manada zorunlu tutulmaktadır. Buna nazaran bazı bankalar ise daha yüksek faiz talep ederek bu riskleri üstlenmekte ve küçük tutarlı ihtiyaç kredilerinde sigorta talep etmemektedir.

Her ne kadar sigorta yaptırılması müşteri nazarında fazladan verilen para olarak algılansa da hayat sigortası neden yapılır sorusu için en güzel yanıt; herhangi bir kaza, ölüm gibi durumlarda bankanın ve hak sahiplerinin yardımına koşan acil buton konumundadır. Hem banka hem de müşteri açısından sigorta yaptırılması olası mağduriyetleri engellemekte ve telafisi güç olan mağduriyetlerin önlenmesinde öncü rol oynamaktadır.

Bankalar Neden İsterler?

Bankalar ister kamu ya da özel olsun tüzel bir kuruluştur ve krediyi kullandırma ya da kullandırmamam kendi inisiyatifindedir. Hiç bir banka müşteriyi zorla kredi vermez. Bankanın her zaman talep edilen olması, akabinde onun şartlarını da kabul etmeyi gerektirir. Banka kredi talep aşamasında sigorta talep etmesi normal karşılanırken krediyi kendisinden istemesi ise kanunen uygun değildir. Banka bununla asıl manada daha fazla kar etme amacı gütmektedir.

Sigortayı Neden Kendisinden Yapılmasını İster?

Kendisinden sigorta yaptırılmasını şart koşması kanunlarımızla ilgili olmayıp kendi keyfi uygulamalarından ibarettir. Bu keyfi uygulamalar neticesinde Ticaret ve Sanayi İl Müdürlüklerine gerekli başvuru yapılmakta ve kişi hakkını arayabilmektedir. Uygulama noktasında ise bu bankalarca uygun görülmemekte ve kredi kullandırılmasına müsaade etmemektedirler.

Kanunda kendi halinde ve hükümsüz kalmaktadır. Son olarak teminat alımı bütün alacak verecek ilkellerinin özünde bulunmaktadır. Alacaklının parasını kurtarmayı düşünmekten daha doğal bir şey olamaz. Bu ilkeden hareketle sigortanın zorunlu tutulması ilk kalemde ek bir yük; görülse de olumsuz durumlarda hak sahipleri ve banka nezdinde can suyu niteliğinde bulunmaktadır. Sigorta yaptırılması bu yüzden oldukça elzem ve gereklidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

18 − 4 =