10 December, 2019

Müstakil Ev Nedir?

Konut birçok şekil ve boyutlardan meydana gelebilir.  Emlak listeleri, bir konutun mimarisini tavan veya çatı hattı şeklinde veya onu basitçe Victoria tarzı diyerekten tanımlayabilir. Tanımlar ayrıca yapı tarzını diğer yapılara yakınlık açısından da gösterir. Müstakil terimi, bir mülkün tek başına durduğunu açıklamanın bir yoludur.

Gayrimenkul sektörü, başka bir evle veya müstakil konut olarak bina paylaşmadan kendi arazisinde oturan tek aile evlerini farklı şekilde ifade eder. Ekli konut, diğer taraftan her iki taraftaki duvarları başka bir evle paylaşır. Banliyölerde çoğu şehirde olduğundan daha yaygın olmasına rağmen, biz Türkler apartman katları yerine elimizden geldiğince diğer aile tiplerine göre tek aileli ev sahipliğini tercih etmişizdir. Müstakil evler ve çevresinde yer alan çitler yâda duvarlar, komşular arasındaki mesafeyi, mahremiyet duygusunu korur.

Müstakil evler, sahiplerine kendinize ait daha fazla alan verebilir. Ev hissini sizlere daha çok yaşatabilir.  Günümüz koşullarında İstanbul gibi büyük şehirlerde bu tarz evlere sahip olmak her ne kadar zor olsa da hayalini kurduğunuz bir müstakil ev varsa; kimbilir belki bir gün faizsiz bir sistem ile sahip olabilirsiniz. Yeterli birikime sahip değilseniz bile her ay ayıracağınız bir taksit tutarı ile sahip olmak mümkündür.

Müstakil Evin Dezavantajları nelerdir?

Öncelikle villa, bahçeli ev, iki katlı gibi bir ev almaya karar verdiyseniz bütçenize, sosyal konumunuza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

  • Kendinize ait bir alana sahip olursunuz,
  • Evcil hayvanlarınıza kimse problem çıkaramaz,
  • Bina olmadığından alt kat üst kat komşuların gürültüsü olmaz,
  • Müstakil ev sahipleri kendilerine ait bir bahçeye sahip olabilir, kendi hobilerini geliştirebilirler.

Müstakil Evin Dezavantajları Nelerdir?

Müstakil evin tüm bakım ve onarımı size aittir. Ayrıca güvenliği de size aittir.  Bir apartmana göre daha masraflı olabilir.

Bahçeli olması iyidir ancak eğer bahçe hobiniz değilse işkenceye dönüşmeden bir bahçıvan kiralamanızı öneririz.

Müstakil evler genelde 2 katlı olarak dizayn eldir buda temizlenecek daha fazla alan anlamına gelir.  Daha sessiz ve muhtemelen şehrin koşturmacasın dan uzak bir müstakil ev yaşantısı gerçekten keyiflidir.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir