xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Kovid-19 Sonrası Yazlık Villalara İlgi Arttı

Korona virüs süreci devam ederken bu dönemde yaşananlar nedeniyle insanların konut taleplerinde değişimler dikkat çekiyor. Yaz tatili için otellerin açılacağının duyurulmasına rağmen insanların bireysel bir şekilde tatil yapma fikrine sahip olması taleplerin değişmesine neden oluyor. Yaz aylarının uğrak bölgelerinde insanlar otel yerine daha çok yazlık villalara talep oluşturduğu görülüyor.

birevim faizsiz konut

Konutla yakından ilgilenen Gayrimenkul Değerlendirme Platformu Endeksa’nın üst yöneticisi olan Görkem Öğüt konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 3 aylık bir dönemin ardından insanların taleplerinin öne çıktığına vurgu yapan yönetici, yazlık kiralarının aylık kiralarında yüzde 18 oranında artış yaşandığına dikkat çekti. İlerleyen dönemde bu oranların daha yüksek olacağı da aktarıldı.

En Çok Talep Büyükşehirler Dışında Görülüyor

Büyükşehirlerin bu süreçte yaşanmasının zorluğu bir kez daha ortaya çıktı. Anadolu ve yazlık bölgelere olan ilginin daha da arttığına vurgu yapılıyor. Ülkemizin en büyük turizm merkezi olarak görülen Antalya’da son 1 yıllık süreçte villa kiralarında %37 oranında bir artış yaşandığı görüldü.

Villa tipi evlerinde aylık ortalama kira bedellerinin 2.328 TL, ortalama satış değerlerinin 696 bin 300 TL olduğu aktarıldı. Bu villaların geri dönüş süresininse 23 yıl olduğu aktarıldı. Antalya’da ki bu artışta öne çıkan ilçelerin Aksu, Kemer, Alanya, Konyaaltı ve Muratpaşa olarak sıralandığı da aktarıldı. Aksu bölgesinde kira artışlarının %53 olarak gerçekleştiği aktarıldı.

Antalya, Muğla Villa Artışlarıyla Dikkat Çekiyor

Türkiye’nin tatil anlamında dikkat çeken iki şehri olan Antalya ve Muğla’da ciddi anlamda villa kira artışları yaşanıyor. Zirvede Antalya yer alırken onu güzel ilçelere sahip olan Muğla takip ediyor. Bu şehrimiz de villa kiraları ortalama olarak 3.053 TL olarak dikkat çekerken, ortalama değerlerinin 1 milyon 75 bin TL olduğu görülüyor. Bu yatırımların geri dönüş süresinin 28 yıl olduğunu da ekleyelim.

Muğla bölesinde villa kiralarının %27’lik bir artış yaşandığı görülürken, Datça %38 oranla burada zirvede oluyor. Ula’da yüzde 26 ve Bodrum’da yüzde 16 oranında bir artış yaşandığı görülüyor.

Tatil ve Evde Çalışma Düzeni Artışlara Neden Oldu

Villa kira artışlarında zirvede Antalya, onun ardından Muğla gelirken bu iki ilimizi Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Mersin, Adana ve Düzce izliyor. Villa kiralarında yaşanan bu artışın arkasında farklı sebepler var.

Öncelikle insanların tatil yapma ihtiyaçları devam ediyor. Bunun için otel yerine villaları tercih etmek daha az insanla ve ailecek bir arada olmak mümkün olduğu için tercih ediliyor. Bunun yanında tatil döneminde ev çalışmanın da mümkün olması da tercihi arttırıyor. Talebin villa tipi evlere virüs sonrası yoğun bir şekilde yaşandığını söyleyen sektör temsilcileri, bu nedenle bu tip evlerin bulunmasında zorluk yaşandığını ekliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre taleplerde %50 oranında bir artış yaşandığı aktarıldı.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

20 − 18 =