xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

Koronavirüs Ofis Kiralarını Nasıl Etkileyecek?

Kovid-19 salgını dünyada yeni bir hayata alışma sürecini zorunlu hale getirmiştir. Bu süreçte sokağa çıkma yasakları hemen her ülkede gerçekleştirilmiş olan önlemlerden biri olarak lanse edilmektedir. Üstelik işyerlerinin büyük bir kısmı ekonomik hayata destek olabilmek için işlemlerinin neredeyse tamamını online sistemler üzerinden halletmişlerdir. Bu da otomatik olarak ofislerin sadece belli bir kesim tarafından kullanılmasına neden olmuştur. Ofis sahipleri de hem gelirlerinin normalin altına düşmesinden hem de mekanların eskisi gibi kullanılmamasından ötürü koronavirüs ofis kiralarını nasıl etkileyecek merakı etmektedir.

birevim faizsiz konut

Kovid-19 Salgınının Ofis Kiralarına Etkisi

Salgın boyunca konut ve ofis kiralarında farklı uygulamalar yapıldığı görülmüştür. Konut sahiplerinin büyük bir kısmı özellikle çalışmayan ya da çalışmalarına ara vermek zorunda kalan kiracılara sahiplerse kira almamayı tercih etmişlerdir. Bu sayede kiracıların salgın döneminde daha rahat hareket etmeleri sağlanmıştır. Fakat salgın ofislerin büyük bir bölümünün tamamen pasif hale gelmesine yol açmamıştır. Ofislerde sadece mümkün olan en az çalışan bulundurulmaya çalışılmıştır. Ya da yönetim ekipleri ofisleri kullanımı sürdürmüşlerdir. Buna bağlı olarak karantina döneminde ofis kiraları alınmaya devam edilmiştir. Ancak ofislerin gelirlerinde bir azalma meydana geldiği için özel sebepler çerçevesinde değişim göstermekle birlikte alınan ofis kiralarında indirimlere gidildiği açıklanmıştır. Pek çok ofis için kiralarda %50’nin üzerinde indirim yapılmıştır. Bu sayede hem ofiste işlerini yürütenler hem de ofis sahipleri mağdur konuma gelmemiştir.

Normalleşme Sürecinde Kiralar Ne Olacak?

Normalleşme süreci salgının yayılma hızının azalmasından sonra bakanlık onayı ve önerileri çerçevesinde ülkemizde de uygulamaya konmuştur. Bu çerçevede pek çok iş yerinin yanı sıra kafe ve restoranlarda da hizmet vermeye başlamışlardır. Yine de işyerlerinin büyük bir bölümünün artık genel ofis kullanımı yerine online altyapı güncellemelerine gidecekleri konuşulmaktadır. Normalleşme çerçevesinde ofis ve işyeri kiralarında da bir normalleşme olması beklenmektedir. Ancak bunun için net rakamlar vermek uygun olmayacaktır. Hem işletmenin türüne göre hem de ofis sahiplerinin isteklerine göre bu durum değişim göstermektedir. Fakat işyerlerinin kiralarında herhangi bir ek zam olması beklenmemektedir.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Büşra Ünal Reply

  Açıkçası benim çalıştığım yerde kapattı evden çalışmalara devam ettik ve bu süreçte bile kiralarını ödemek zorunda kaldılar. Fiyatların yükseldiğini söyleyen kiracılar da var etrafımızda.

 2. Kadir Çelik Reply

  Benim çalıştığım yerde ofisi kapattı ve kirayı ödemeye devam ediyorlar diye biliyorum, koronavirüs kısa sürede biter umarım ekonomik açıdan çok daha zorlanmayız

 3. Nurcan Şimşek Reply

  Ofis kiralarının artacağı malum ancak umarım ekonomik dengeyi bozmayacak şekilde olur kiralar

 4. Yasin Özdemir Reply

  Benimde çalıştığım dükkan pandemiden dolayı kapalı kalmıştı uzun süre, kapalıyken bile kirasını istemiş ev sahibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × five =