xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Konutların Satın Alımları Yükselmeye Devam Ediyor

Alınan son veri bazlarına göre TÜİK Konut Satış İstatistiklerinin Türkiye üzerindeki toplam konut satışının Ocak ayından itibaren başlayarak önemli artışların olduğu ve bunların gitti de yükselmekte olduğu da görülebiliyoruz. Öyle ki Mart ayında yapılan satışların toplamı 128.923 bin iken bu oranlar yükseliş göstermektedir. 2017 baz alındığında Şubat ayında 2016 senesine oranlar %27 konut satışlarının gerçekleştiği ve aynı ayın geçen senesinde %10’luk bir satışın olduğu da tespit edilmiştir. Özellikle bu yıl içerisindeki konutların satışlarının artması, konut değerlerinin de talebi görmesiyle faizsiz konut almak isteyenlere de oldukça önemli kapılar açmaktadır.

birevim faizsiz konut

Yine alınan veriler üzerinde Mart ayında konut satışları illere göre dağılım göstermiş ve oranlara ayrılmıştır. Buna uygun olarak İstanbul ile başlandığında 22.443 konut satışlarının yapıldığı görülüyor. Özellikle İstanbul’un tek başına Türkiye genelinde %17,4 payı sadece kendisinin taşımakta olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca Ankara’ya geçiş yaptığımızda ise 15.004 konut satışlarının olduğunu ve payın %11,6 olduğunu da yine alınan veriler üzerinden tespiti yapılabilmektedir. Son olarak İzmir’deki konut satışlarının sayısı 8.059 iken sahip olduğu oran %6,3 olarak çıkıyor.

Tüm etkenlerden sonra Altın Emlak Genel Müdürü olan Hakan Özelmacıklı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gayrimenkul sektörü üzerinde yapılan son düzenlemelerin oldukça olumlu yansımalarını özellikle Mart ayı için çıkardığından söz etmiştir. Aynı zamanda seçim hususları gibi etkenlerinde ortadan kalkması ile KDV oranlardaki düzenlemeler ve Tapu harçlarına da değinerek, ikinci çeyrekte bunun yine konut satışlarına etki edeceği acıkmalarını da ifade etmiştir.

İstanbul Konut Satışlarının En Çok Olduğu İl

Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olan İstanbul’da konut satışlarında ilçelere göre dağılım yapılmış ve bunun en fazla Esenyurt’ta olduğu belirlenmiştir. Özellikle de az fark ile olmayan satışlar, daha büyük satış farkıyla, diğer ilçelerden ayrılmasını sağlamıştır. Sadece Mart ayında yapılan verilere bakıldığında 4098 konut satışlarının yapıldığı görülüyor. Diğer ilçelerde ise Pendik’te 979 iken, Sancaktepe’de 1101 konut satışlarının olduğu tespit edilmiştir. Faizsiz konut almak istiyorum diyenler dahil olmak üzere tüm konut satışları, İzmir’de Mart ayı için Karşıyaka’da Ankara’da ise Keçiören’de gerçekleşmiştir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven − 1 =