xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Konut Kredisinde Peşinat Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Konut kredisinde peşinat ne kadar olmalı? sorusu kredi kullanmak isteyenler tarafından en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Konut kredisinde peşinat oranları konut tipine göre farklılık göstermektedir. 25 Ocak 2019 itibariyle konut kredisi kullanmak isteyenler için yapılan düzenlemede konut tiplerine göre kredi oranı belirlenmiştir. Bu düzenleme ile 2 farklı konut tipi bulunmaktadır.

birevim faizsiz konut

  • A sınıfı enerji kimlik belgesi olan konutlarda peşinat tutarı konut fiyatının yüzde 10 oranında belirlenmiştir.
  • B sınıfı enerji kimlik belgesi olan konutlar için ise konut peşinat tutarı fiyatın yüzde 15 i oranında belirlenmiştir.

Diğer tüm konutlar için ise peşinat tutarı konut fiyatlarının yüzde 20 si olarak belirlenmiştir.  Bu tutar bankadan bankaya ya da farklı kişilerde değişiklik göstermemektedir.  Bu bakımdan yapılacak olan araştırmalarda konut sınıfları ve bu sınıflara göre belirlenen peşinatlarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Konut Kredisi Peşinat Tutarı

Konut kredisi peşinat tutarı gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından belirlenmektedir. Konut eksperi konuta bir değer biçmektedir. Yapılacak olan alışveriş ya da kullanılacak olan kredi bu fiyat üzerinden değerlendirilmektedir. A ve B sınıfı enerji kimlik belgesi olan konutlar haricinde diğer konutlar için en az yüzde 20 oranında belirlenmiştir.

Bir konut için kullanılacak kredi evin değerinin ancak yüzde 80 i kadar olacaktır. Yani bir evin değeri 100 bin lira ise ev için kullanılacak kredi ancak 80 bin lira olabilir. Bunun üzerinde fiyat için kredi kullanımı olmayacaktır.  100 bin liralık ev için 80 bin lira kredi kullanımı yanında 70 ya da 60 bin gibi fiyatlarda da kredi kullanımı yapılabilir.  Evin fiyatı 200 bin lira olduğunda ise kullanılacak kredi miktarı yüzde 80 olarak hesaplandığında 160 bin lira kredi kullanılacaktır.

Peşinat Olmadan Ev Alınır mı?

Peşinatsız ev almak aslında pek de mümkün değildir. Peşinat için ise konut kredisinde peşinat ne kadar olmalı? Sorusu herkesin aklına gelen ilk sorular arasında yer almaktadır. Peşinat olmadan konut kredisi kullanılmayacağı için ev almak için peşinat gereklidir. Fakat sıfır peşinat ile ev almak isteyenler için bir alternatif olarak ihtiyaç kredisi dereye girmektedir.

Ev almak isteyenler ev fiyatının yüzde 80 kısmını kredi olarak kullanmak istediğinde geriye kalan yüzde 20 lik kısım için ihtiyaç kredisi kullanılmalıdır.  Konut kredisi kullanılan krediler içinde en düşük faiz oranlarına sahip olan krediler arasında yer almaktadır. Fakat ihtiyaç kredisi bu bakımdan kredi oranı yüksek olan bir kredidir. Bu da ev alacaklar için dezavantaj sağlayacaktır. Peşinat ile ev alan biri ile ihtiyaç kredisi ile ev alan biri arasında ciddi farklar oluşacaktır.

Peşinatsız Ev Almanın Farklı Yolları

Peşinat almadan ev almak isteyenler için bir diğer yol projelerin peşinat kampanyaları olacaktır. Konut kredisinde peşinat ne kadar olmalı sorusunu arka plana atan bu projeler bazen sıfır peşinat ile bile ev alma yollarını açmaktadır. Fakat böyle durumlarda dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Peşinat konusunda avantaj sağlayan hatta ödeme konusunda avantaj sağlayan bu projeler genelde uzun yıllar ödeme planı oluşturmaktadır.

Uzun yıllar boyunca az taksitler ile ödeme ilk etapta cazip gibi görünse de bazı projelerde evin toplam fiyatı uçuk rakamlara ulaşmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak yapılacak olan satış işlemi ya da alış işlemi iyice hesaplanmalıdır.  Peşinat ile ya da peşinatsız yapılacak olan işlemlerde güvenilir insanlar ya da bankalar ile çalışmak gerekmektedir. Özellikle bankaların kampanyaları bu konuda yol gösterici bir hal alacaktır.

İpotek Göstererek Kredi Kullanma

Konut kredisinde peşinat miktarı ne kadar olmalı? Sorusunun cevaplarından biri de ipotek göstermek olabilir. Elinde yeterli peşinatı bulunmayanlar ya da elinde bulunan peşinatı harcamak istemeyenler için ipotek bir alternatif olacaktır.

İpotek göstermek için illa bir evinin olmasına gerek yoktur. Arsa ya da araba da ipotek için kullanılmaktadır. Bunun gibi pek çok alternatif ipotek ile peşinat olmadan ev almak mümkün olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise peşinat için ipotek ile alınan kredinin faiz oranları olacaktır. Pek çok kişinin aklına ev ipotek ettirildiğinde faiz oranlarının konut kredisi faiz oranları ile verilmesi gelmektedir.

Konut Kredisi Alacaklara Öneriler

İpotek göstererek kullanılacak kredide faiz oranları konut kredisine oran ile daha yüksek olacaktır. Bu bakımdan ipotek kredisi kullanarak ev almak isteyenlerin geri ödeme ya da taksit fiyatları ve sayıları konusunda iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu kredi için aynı zamanda banka araştırması ve bankaların verdiği kredilerin faiz oranları ciddi şekilde araştırmalıdır. İpotek ile alınan kredi kimi tarafından sadece peşinat olarak kullanılmaktadır. Aslında bu şekilde kullanılacak olan krediden peşinat için ihtiyaç kredisi kullanılmasından ciddi bir farkı da olmayacaktır. İpotek ile kredi kullanılırken ortaya çıkan faiz oranları ihtiyaç kredisi ile aynı oranda olmasa da bu krediye yakın oranda bulunmaktadır.  Bu bakımdan ipotek ile kredi kullanımı avantaj sağlama konusunda yetersiz kalacaktır.

Kredi kullanarak ev almak isteyenler için değişik alternatifleri önüne getiren programlar yer almaktadır. Gerek kredi miktarı gerek kredi oranları ile ilgili hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu araçlar ile kısa sürede en doğru sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven − three =