xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

İslami Mortgage Nedir?

İslami mortgage, İslam’da kesin bir dille yasaklanan faiz uygulamaları yerine katılım bankacılığı üzerinden vatandaşın uygun ödeme planları ile ev sahibi olması için oluşturulan finans modelidir. Bu sistemde katılım bankacılığı sistemine uygun olarak banka, satın almak istediğiniz evi sizin yerinize satın alır ve kendi kar marjını da ev fiyatının üzerine ekleyerek uzun vadeli bir ödeme planı çıkarır. Böylece, hem İslam’da yasak olan ve büyük zarar etmenize sebep olan faizden uzak durursunuz hem de faizli sistemde olduğu gibi uzun vadeli olarak taksitlerle ödeyerek ev sahibi olursunuz.

birevim faizsiz konut

Dünyada İslami Mortgage

Dünyada İslam ülkelerinde iki tip İslami mortgage sistemi öne çıkıyor. Bu sistemlerden ilki murabaha mortgage. Bu sistem yukarıda bahsedilen katılım bankacılığı sistemi. Ssatın almak istediğiniz evi seçiyorsunuz ve katılım bankası sizin yerinize bu evi satın alıyor. Daha sonra banka bu evi daha yüksek bir fiyatla size satıyor. Aradaki fark, banka ile anlaşacağınız peşinat ve borçlanma vadesine göre farklılık gösterebiliyor. Banka, borç karşılığında evi ipotek altına alıyor.

Bir diğer mortgage uygulaması ise kira sistemi. Murabaha dediğimiz, katılım bankacılığı üzerinden yapılan işlemler temelde bu sistemde de aynı ilerliyor. Satın almak istediğiniz evi belirleyerek katılım bankası üzerinden başvuru yapıyorsunuz. Yine aynı şekilde banka sizin yerinize bu evi satın alıyor. Banka ve müşteri arasında yapılan ödeme planı doğrultusunda, evin fiyatı ve bankanın üzerine koyduğu karın yanı sıra vadeye bağlı kar payı da ekleniyor ve müşteri bu bedeli taksitlerle ödüyor. Ödeme planında yer alan son taksit ödendikten sonra evin mülkiyetini üzerinize alıyorsunuz. Taksitler ödenirken bankanın kiracısı olarak görünüyorsunuz. Murabaha sisteminde ev sizin üzerinize yapılıyor ancak ipotekli görünüyor.

Türkiye’de İslami Mortgage

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, 2018 yılında yaptığı açıklama ile İslami Mortgage’nin Türkiye’de uygulanacağını belirtmişti. Mehmet Bostan yaptığı açıklamada şunları söyşemişti, “İslam Kalkınma Bankası’nın alt kuruluşu ile İslami mortgage geliştirme konusunda anlaşma imzalandı. İslami Mortgage faizsiz bir enstrüman olacak. İlk defa İslami mortgage olacak. Bunun büyük talep göreceğini düşünüyoruz. Katılım mortgage şirketi kurup ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlamayı planlıyoruz. Burada türev enstrümanlar da söz konusu.”

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

16 + 12 =