xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
16 June, 2024

İlam Nedir?

Hukuk ile ilgili biriyseniz ilam terimiyle devamlı karşılaşmışsınızdır. İlam nedir sorusuna cevap vermek için hazırlanan bu yazımızda ilam ile ilgili merak ettiğiniz her detaya cevap bulabileceksiniz!

birevim faizsiz konut

İlam; hukuki bir terim olmakla beraber yapılan yargılamanın ardından mahkemeler tarafından verilen kararın yazıldığı ve ilgili tarafa verilen mühürlü ve imzalı resmi belgeyi temsil etmektedir. İcra ile ilgili biriyseniz ilam nedir sorusuna cevap bulmak; en çok sizin için önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, ilamın uygulama noktasında ikiye ayrıldığını söylemek gerekir.

İlam Kaça Ayrılır?

İcra takibi; ilama dayalı olarak yapılıyorsa bu işleme ilamlı icra takibi adı verilmektedir. Buna ek olarak, alacakların ilamlı olmadan takip edilmesi ise ilamsız icra takibi olarak bilinmektedir. İlam; hukuk çevrelerinde farklı tanımlarla gündeme gelmektedir. Örneğin, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre yargılama sonucunda taraflara verilen hüküm örneği olarak geçmesine rastlanmaktadır. Birçok mahkemenin vermiş olduğu son hükmü içeren nüshalar olarak bilinmesi de ilam nedir sorusuna verilecek farklı bir cevap olarak geçmektedir.

İlamların yerine getirilme hükmünün olduğu hallerde uygulamaya konması zorunludur. Bunun yanı sıra, tespit hükmü içeren ilamların ise icraya konulması söz konusu değildir. Tüm bunlara ek olarak, iflas kanununa göre mahkemeler dışında da bazı belgelerin ilam olarak kabul edilmesi mümkündür. Bu belgelerin işleme konması sayesinde icra takibi yapılabilmektedir. Mahkemede yapılmış sulh ve kabuller başta olmak üzere tek tarafın borcunu gösteren noter onaylı senetler, temyiz ve icra dairesi kefaletleri, idari yargılamanın ardından oluşan eda yükümlülükleri gibi unsurların da ilam olarak kabul edilmesine rastlanmaktadır. Bu noktada, bir önceki cümlelerdeki durumların içerisinde kalan tüketicilerin alacaklı olarak istedikleri daireye başvurması söz konusudur.

İlamlı İcra Nedir?

İlamlı icra; mahkeme kararının ardından yapılan icra takiplerine verilen isimdir. İlamlı icranın birçok etmene bağlı olarak gerçekleştiğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, paranın dışında da farklı icra takipleri yapılabilmektedir. Tahliye davalarında taşınmazların tahliye edilmesi gibi konularda da ilamlı icra işlemlerine rastlanmaktadır. İlamlı icra takibinin ise icra mahkemeleri yoluyla yapıldığını belirtmek gerekir.

birevim
Paylaş

6 Comments

  1. Büşra Özkan Reply

    İlam işleriyle çok uğraşmıştım bir dönem, mahkeme sizin adınız belgeyi gönderiyor takibini yapıyor arkadaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 + two =