xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 April, 2024

Hali Arazi Nedir?

Hali arazi kavramının bilhassa son yıllarda gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazıda hali arazi satın alma işlemlerine dair bilmediğiniz birçok şeyi öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

birevim faizsiz konut

Hali; içerisinde hiçbir şey olmayan anlamına gelmektedir. Hali arazinin de buna paralel olarak içerisinde hiçbir şey bulunmayan boş arazi olduğunu söylemek gerekir. Bir başka deyişle, sahibi olmayan boş arazilerin hali arazi kapsamında olduğu bilinmektedir. Ancak, bir arazinin hali arazi olarak kabul edilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların hazineye ait taşınmazlar içerisinde 208 nolu Milli Emlak Genel Tebliği içerisindeki esaslara göre tespit edildiğini söylemek gerekir. Bu esaslara göre hali arazi satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi istenmektedir.

Hali Arazi Nasıl Satın Alınır?

Hali arazi satın alma işlemleri için birtakım kurallara uyulması gerekmektedir. 208 nolu Milli Emlak Genel Tebliği içerisindeki dört maddenin de eksiksiz olarak karşılanması istenmektedir. Dört şarttan herhangi birisinin dahi karşılanmadığı hallerde hali arazi satın alma işleminin yapılması mümkün değildir.

Hali arazi satın alma için her şeyden önce arazinin yasanın belirlediği alan içerisinde kalması gerekmektedir. Yasanın belirlediği alanlara dair esaslar ise Milli Emlak Genel Tebliği’nin 11.maddesinde açıklanmaktadır. Hali arazi satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise söz konusu arazinin üzerinde kesinlikle tarımsal faaliyetlerin yapılmasıdır. Bu arazide bitki veya meyveli ağaç dikimi, ekimi ve bakım işlemleri yapılmak zorundadır. Buna ek olarak, bu arazilerin yalnızca tarım amaçlı kullanılması istenmektedir. Hayvancılık ve hayvan otlatma gibi faaliyetlerin yapılması kesinlikle yasaktır. Bunun yanı sıra, hali arazinin üzerine herhangi bir yapının inşa edilmesine asla izin verilmez. Bu hususlara uymayanların hali arazi satın alma işlemi gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Hali arazi satın alma işlemleri için tapu kütüğünde bulunan tarımsal niteliğin olması istenmektedir. Bir başka deyişle, arazinin üzerinde hangi tarımsal faaliyet yapılıyorsa ona devam edilmelidir. Arazinin aslına uygun olarak davranılmalıdır. Hali arazi satın almak için son şart ise söz konusu arazinin halen daha tarımsal faaliyet için kullanılıyor olmasıdır. Tarımsal faaliyet yapılmayan bir arazinin bu şekilde satın alınması mümkün değildir.

birevim
Paylaş

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven − 2 =