xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Günlük Ev Kiraya Vermek Yasal Mı?

Konut sektörü; Türkiye’de oldukça popülerdir. Devletin yapmış olduğu özendirici projeler, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, ev sahibi olmak isteyenlere kolaylıklar sağlanması gibi kriterler sayesinde konut sektörünün popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Son yıllarda konut sektöründe en çok tartışılan konulardan birisi günlük evler olmaktadır. Günlük kiralık evlerin varlığının sektöre ayrı bir dinamizm kattığını ifade etmek gerekir. Ancak, günlük ev kiraya vermek yasal mı sorusu; birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bu yazıda, bahsettiğimiz konuya dair değerli bilgiler bulabilirsiniz!

birevim faizsiz konut

Evi Günlük Olarak Kiraya Vermek Yasal Mı?

Günlük ev kiraya vermek yasal mı sorusuna evet cevabını verebiliriz. Türk hukukunda evlerin günlük olarak kiraya verilmesinin yasal olmadığına dair herhangi bir kanun veya hüküm bulunmaz. Ancak, evlerin günlük olarak kiraya verilmesi sırasında birtakım şartlara uymak gerekir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde evinizi günlük olarak kiraya verme şansına erişebilirsiniz.

Günlük ev kiraya vermek yasal mı diye düşünenlere bu kiralamayı ancak ailelerin oturduğu bir apartmanda yapmalarına izin verildiğini söylemek gerekir. Bu noktada, söz konusu binanın size ait olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, bazı apartmanlar; günlük ev kiralanmasına uygun özellikler taşımaktadır. Bu tarz evlerde oturuyorsanız günlük ev kiralanması konusunda birtakım faaliyetlere girebilirsiniz.

Günlük ev kiraya vermek yasal mı diye düşünenler için ikinci bir noktaya parantez açmalıyız. Bu noktada, evini günlük olarak kiraya vermek isteyenlerin her şeyden önce maliyeye kayıt olması gerekmektedir. Ayrıca, verginizi kesinlikle ödemek zorundasınız. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde evinizi günlük olarak kiraya verme şansı elde edebilirsiniz.

Türkiye’de günlük olarak kiraya verilen evlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda da anlattığımız gibi evlerin günlük kiraya verilmesi konusunda çok fazla şart bulunmaz. Bu sebepten dolayı, Türkiye’de günlük kiraya verilen ev sayısı 150 bini geçmiştir. Ancak, ilerleyen dönemlerde bu konuyla alakalı bir yasanın çıkması gündeme gelebilir. Çünkü, bazı ev sahiplerinin evlerin günlük kiralanması noktasında mağdur olduğu konular bulunmaktadır. Ayrıca, yine kiracı açısından da belirli mağduriyetler yer almaktadır.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. Rukiye Şen Reply

    Günlük kiralık ev sistemi için, ticaret firması olmamız gerekiyor mu yoksa bireysel olarak yapabiliyor muyuz? Vergisini nasıl vereceğiz kurmazsak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × one =