xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Gayrimenkul 2020 Değerleme Ücretleri SPK Tarafından Belirlendi!

Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyen insanların aklında bu işi yapanların ne kadar maaş aldığı sorusu bulunmaktadır. Gayrimenkul değerleme uzmanı maaş ne kadar diye merak edenlerin bu yazıyı okumasını tavsiye edebiliriz.

birevim faizsiz konut

Gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi; SPK tarafından belirlenmiştir. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 76. maddesine göre birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bilhassa Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama Esasları’nı kapsayan kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından sürecin kesinleştiğini ifade edebiliriz. Resmi Gazete’de yayınlanan hükmün ardından gayrimenkul değerleme ücretinin iş başlamadan belirlendiğini söylemek gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı; son yılların popüler meslekleri arasında bulunmaktadır. İlgili bölümleri okuyan birçok kişinin aklında gayrimenkul değerleme uzmanı maaş ne kadardır sorusu bulunmaktadır. Bu mesleğin imkanlarının iyi olduğunu söylemek gerekir. BDDK; 2018 yılından itibaren bankalara değerleme hizmeti verecek olan personelin gayrimenkul değerleme lisansına sahip olması gerektiğine dair bir tebliğ yayınlamıştır. Buna göre, SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olunmadığı takdirde üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kadrolu veya sözleşmeli personelin değerleme uzmanı yetkilerinin son bulacağını söylemek gerekir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı maaş bilgisinden evvel bu mesleğin ne iş yaptığını açıklığa kavuşturmak gerekir. Gayrimenkul değerleme işlemlerinin herhangi bir gayrimenkulün, konutun, arsanın ve iş yerinin değerinin tespit edilmesi işlemi olduğu bilinmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanı maaş bilgisinden evvel bu mesleğe sahip olmak için hangi aşamalardan geçmek gerektiğini belirtmeliyiz. Adayların her şeyden önce dört yıllık bir üniversite mezunu olması gerekmektedir. Buna ek olarak, SPK tarafından yapılan gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavından başarıyla geçmeleri şarttır. Gayrimenkul değerleme alanında üç yıl tecrübenin olması bir diğer önemli husustur. Bu kriterlerin hepsini birden sağlayan adayların gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı almaya hak kazandığını söylemek gerekir.

Belirtilen hususları tamamlayan kişilerin lisans almalarının ardından TDUB’a üye olmaları gerekmektedir. Türkiye’de on bin kadar gayrimenkul değerleme uzmanının olduğu bilinmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı maaş bilgisi için ise özel sektörde üç ile altı bin TL arasında maaşların olduğunu ifade etmek gerekir.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Yaşar Köse Reply

  Bu tarz konuların paylaşımlarını yapmanız çok iyi, sitenizden sürekli takip diyorum siteniz baya güzel 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Onur Bey,
   Konusunda uzman kişiler tarafından gayrimenkulün fiyatının belirlenmesi içlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × 2 =