xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Forfaiting Nedir?

Forfaiting, ihracatçıların orta ve uzun vadeli alacaklarını (bir ithalatçının ihracatçıya borçlu olduğu tutar) bir aracı vasıtasıyla indirimli olarak satarak anında nakit elde etmelerini sağlayan bir finansman aracıdır. İhracatçı, rücusuz satış yaparak riski ortadan kaldırır. İthalatçının alacaklar üzerindeki olası temerrüdü konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

birevim faizsiz konut

Forfaiter, alacakları satın alan kişi veya kurumdur. İthalatçı daha sonra alacak tutarını forfaiter’a öder. Forfaiter, genellikle ihracat finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir banka veya finans şirketidir.

 • Forfaiting, ihracatçıların orta ve uzun vadeli alacaklarını (bir ithalatçının ihracatçıya borçlu olduğu tutar) bir aracı vasıtasıyla indirimli olarak satarak anında nakit elde etmelerini sağlayan bir finansman aracıdır. İhracatçı, rücusuz satış yaparak riski ortadan kaldırır.
 • İthalatçının alacaklar üzerindeki olası temerrüdü konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Forfaiter, alacakları satın alan kişi veya kurumdur. İthalatçı daha sonra alacak tutarını forfaiter’a öder.
 • Forfaiter, genellikle ihracat finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir banka veya finans şirketidir.

Forfaiting Nasıl Çalışır?

Forfaiter’ın alacakları satın alması, ihracatçı için ödemeyi ve nakit akışını hızlandırır. İthalatçının bankası tipik olarak miktarı garanti eder. Satın alma aynı zamanda bir ithalatçıya kredi satışı ile ilgili kredi riskini de ortadan kaldırır. Forfaiting, teslimatta malların tamamını ödeyemeyen bir ithalatçı için işlemi kolaylaştırır.

İthalatçının alacakları, ikincil bir piyasada serbestçe işlem yapabileceği bir borçlanma aracına dönüşür. Alacaklar, tipik olarak, yasal olarak uygulanabilir olan koşulsuz kambiyo senetleri veya senet senetleri biçimindedir, bu nedenle borç alıcısı veya sonradan alacaklı için teminat sağlar.Bu borçlanma araçlarının vadeleri bir aydan kısa ila 10 yıla kadar uzar. Çoğu vade, satış tarihinden itibaren bir ila üç yıl arasındadır.

Forfaiting’in Avantajları Nelerdir?

 • Forfaiting, ihracatçının ödeme alma riskini ortadan kaldırır.
 • Uygulama aynı zamanda kredi riski, transfer riski ve döviz kuru veya faiz oranı değişikliklerinin oluşturduğu risklere karşı da koruma sağlar.
 • Forfaiting, krediye dayalı bir satışı nakit işleme dönüştürerek işlemi basitleştirir. Bu krediden nakde süreci, satıcıya anında nakit akışı sağlar ve tahsilat maliyetlerini ortadan kaldırır.
 • İhracatçı ayrıca, bir yükümlülük olan alacak hesaplarını bilançosundan çıkarabilir.
 • Forfaiting Bir forfaiter, teklifini bir ihracatçının ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir ve bunu çeşitli uluslararası işlemlere uyarlayabilir. İhracatçılar, bir satış için kredi veya sigorta kapsamı yerine forfaiting’i kullanabilir.
 • Forfaiting, ülke içindeki bir ülkenin veya belirli bir bankanın bir ihracat kredi kuruluşuna erişimi olmadığı durumlarda faydalıdır.
 • Uygulama, bir ihracatçının, yüksek düzeyde politik risk bulunan ülkelerdeki alıcılarla iş yapmasına olanak tanır.

Forfaiting’in Dezavantajları Nelerdir?

Forfaiting, ihracatçılar için riskleri azaltır, ancak genellikle ticari borç veren finansmanından daha pahalıdır ve daha yüksek ihracat maliyetlerine yol açar. Bu yüksek maliyetler genellikle standart fiyatlandırmanın bir parçası olarak ithalatçıya itilir. Buna ek olarak, yalnızca daha uzun vadeli 100.000 $ ‘ın üzerindeki işlemler için faturalandırma için uygundur, ancak ertelenmiş ödemeler için forfaiting kullanılamaz.

Gelişmiş ülkelere kıyasla gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda bazı ayrımcılık vardır. Örneğin, uluslararası likiditeye sahip oldukları için yalnızca seçilen para birimleri forfaiting için alınır. Son olarak, şirketler için garanti verebilecek uluslararası bir kredi kuruluşu yoktur. Bu garanti eksikliği, uzun vadede feda etmeyi etkiler.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fourteen − four =