xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Faizli Kredi İle Ev Almayı Bir Daha Düşünün

 

birevim faizsiz konut

Merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranları ile bankadan ev kredisi alınarak oluşturulan ödeme planı günümüzde en sık kullanılan ev alma yöntemlerinden biridir.

Faiz oranları politik durumlar, devletin refah seviyesi, döviz kuru, enflasyon ve uluslararası finans piyasalarındaki gelişmeler gibi konular nedeniyle sürekli olarak dalgalanmaktadır. Ayrıca ödenecek taksit sayısı da uygulanan faiz oranına etki ederek aylık ödemelerin yükünü ağırlaştırmaktadır. Bunların dışında memur maaşlarındaki artış ve azalış dengesi, vergi oranlarındaki dalgalanma ve mal ve hizmet piyasalarındaki dengesizleşme de merkez bankasının belirlediği faiz oranlarına etki edebilmektedir.

Faizli Ev Kredisinin Olumsuz Yanları

  • Faizli kredilere başvurarak konut veya araba alan kullanıcılar, talep edilen faiz altında ezilerek taksitleri ödeyemedikleri için haciz veya hapis cezası ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu yaşanan durum kişileri büyük bir baskı altında bırakmakta ve yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle kişiler faizsiz ev sahibi olma seçeneklerini daha çok benimsemektedir.
  • Faizli ev kredileri için kefil bulma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle kefilsiz ev sahibi olma durumu daha cazip seçenekler arasındadır.
  • Faizli kredi alınabilmesi için kredi skorunun önemi çok büyüktür. İster katılım bankası ister merkez bankası olsun her banka kredi skoruna önem vererek kullanıcıları geçmişine göre değerlendirmektedir. Böyle durumlarda faizli krediler yerine faizsiz kredi seçenekleri daha olumlu karşılanmaktadır.
  • Satın alınacak konut için neredeyse konut fiyatı kadar faiz ödenmesi adil bir yol değildir. Faiz oranı düşük olsa da taksitlendirme sayısı arttıkça doğru orantılı olarak artan faiz oranı, kişilere ödeme zorluğu yaşatmaktadır.

Faizli Ev Kredisine Alternatif Yöntemler

Faizli ev kredisine alternatif olarak doğal afet mağdurları, gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınları için devlet destekli katılım bankaları tarafından oluşturulmuş bir fon mevcuttur. Bu durumda bu fırsattan faydalanabilecek standartlarda olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Bu kişi grupları dışında kalan insanlar için katılım bankalarından ayrıcalık tanınmamaktadır.

Katılım bankaları dışında faizsiz ev sahibi olma seçeneklerinden bir diğeri havuz sistemi temeline sahip kuruluşlardır. Bu havuz sistemi kullanıcılarına faiz ödemeden yalnızca ev bedelini ödeterek ev sahibi olma yolunu açmaktadır.

Faizsiz Ev Kredisi ile Konut Sahibi Olma

Özellikle son 20 yılda havuz sistemi temeline dayanan firmalar faizsiz ev kredisi ile konut sahibi olma yolunu açmıştır. Havuz sisteminin bir diğer getirisi de peşinatsız ev sahibi olma avantajıdır. Bu sistemde kullanıcılardan oluşturulan bir grup ile toplanan para ortak bir havuzda biriktirilmekte ve her ay grup üyelerinden bir kişiye ev satın alınarak, kullanıcılar sırayla ev sahibi yapılmaktadır. Bu sistem faiz ödemek istemeyen veya peşin para ödeyecek kadar birikimi olmayan kişiler için oldukça avantajlıdır. Sistem karşılıklı güvene dayalı olarak işlemektedir ancak gelecekte devlet destekli yatırımlar ile bu sistem daha güven verici hale getirilebilir.

Faizli kredi ile ev almak demek, yıllarca evin borcu yanında bir ev fiyatı kadar olan faizi ödemek demektir. Bununla bitmiyor. Ödemede zorlandığınız zaman banka hoşgörülü davranmıyor. Ödemeler kesildikten sonra evinizi alıyor. Bir daha da o bankadan ev kredisi alamıyorsunuz. Bu nedenle, faizli kredi çekmek, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konudur. Faizsiz konut kredisi veren bankalar daha iyi tahlil edilmelidir.

Ev Sahibi Olmanın Başka Yolu Yok Mu?

Ev sahibi olmanın diğer bir yolu da faizsiz konut kredileri konusunu araştırmanızdır. Faizin ne olduğu bilerek, bu projeleri tek tek araştırdığınız zaman, size uygun projeyi bulabilirsiniz. Mesela faizsiz konut projeleri İstanbul için özel yönetmelikler hazırlanmaktadır. İstanbul gibi metropol bir şehir içinde alacağınız evi, faizsiz konut projeleri kapsamında almanız, sizin için daha iyi olacaktır. Ön ödemeli ve belli bir tarihte teslimatla, ev sahibi olabiliyorsunuz.

Toki Toplu Konut Projesi

Toki şehit ailelerine faizsiz konut kredisi sunmaktadır. Bu projeden, sadece şehit aileleri faydalanmaktadır. Ayrıca, engelliler ve emekliler için de projeleri var. Belli bir kesim faizsiz projelerden faydalanıyor. Ancak, dışarıdan alımlarda çekiliş yapılmaktadır. Bundan dolayı, herhangi birinin Toki’nin faizsiz indirimli ev satışlarından faydalanması zor.

Faizsiz Ev Projeleri

Emlakçı projelerinde, evin yarı parası alınıyor. Ev kısa zamanda teslim ediliyor. Teslim edilene kadar taksitleri ödüyorsunuz. Kalan taksitler ise, ev içerisinde kira öder gibi ödeniyor. Diğer bir kurum ise, yıllarca bu işi yapmış. Kar payı alarak ev satmaktadır. Diğer seçenekler de de, hizmet bedeli karşılığında yani emlakçı komisyonu gibi alınan bir bedel var. Onun dışında, güncel ev fiyatlarına göre, taksitlerinizi ödüyorsunuz. Senet ve peşinatsız seçeneklerle, ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Bütün bu ödeme şekilleri, faizsiz kredi ve projelerle gerçekleşmektedir. En iyi ödeme şekilleri ile karşınıza çıkan bu faizsiz kurumlar, faiz ödemenizi engellemek için çalışmaktadır. Bütün ev alımlarında izlenecek birinci kural, şartların çok iyi düşünülmesi ve en iyi faizsiz şartların kabul edilmesi olacaktır. Bu yöntemle birlikte, kolaylıkla ev sahibi olmak mümkündür. Yıllarca faiz ödemekten de kurtulmuş olursunuz.

birevim
Paylaş

2 Comments

  1. Metin Taş Reply

    Faizle kredi alırken benim en çok düşündüğüm şey taksit tutarı oluyor, taksit tutarını karşılayabiliyorsam takılmıyorum ama faizsiz olması çok daha güzel tabi ki

  2. Şükrü Şimşek Reply

    Faizli krediyle ev alabilmek günümüzde gerçekten çok zor 100.000 TL krediye bile 200.000 TL ödüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

11 − 2 =