xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
25 February, 2024

Faiz Nedir?

Faiz nedir ve ne zaman kiminle ortaya çıkmıştır? Kesin bir kanıt olmasa da faizin Sümerler döneminde başladığı düşünülmektedir. Faiz, borçlandığınız zaman geri ödeme tarihine kadar borç verenin sermayesini korumak adına borca eklediği orana verilen isimdir.

birevim faizsiz konut

Bankalar ve bazı özel kurumların sıklıkla kullandığı kredi sistemler İslam gibi bazı dinlerde yasaklanmıştır. Sebebine gelince aşağıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız;

İslam’da Faiz Yasağı Nasıldır?

Bazı kültür ve dini inanışlarda haram olduğundan faizsiz yatırım araçları ve sistemleri üretilmek zorunda kalmıştır.

İslam’da faiz yasağı nasıldır?  Aslında Yahudilik, Hıristiyanlık dinlerinde de faiz uygun görülmez.  İsa incilde iki gömleği olan birini ihtiyacı olana versin demiştir. Yani aslında paylaşmak ve birbirimize yardımcı olmaya teşvik 4 büyük kitapta ve dinde belirtilmektedir. Yahudiler faizi kendi aralarında yasak olarak nitelendirirler. Oysa yabancılardan faiz almakta bir sakınca görmezler.

İslamdaki inanışa göre; Kur’ân, topluma mal olmuş yanlışlıkları düzeltirken daima ‘tedriç’ prensibini uygulamıştır. Tedriç bir şeylere zaman içerisinde aşamalı olarak alıştıran bir sistemdir diyebiliriz.  İslam’da emir ve yasaklar sistemi bu şekilde işlemektedir. İslam inanışına ve Kurana göre faiz haram olarak adlandırılmıştır.

İslam toplumuna uymayan faizcilik sebebi ile mal edinme sırasında Müslümanlar zaman zaman zorluklar yaşayabilmektedir.  Çünkü ev, arsa, araba almak maliyetlidir. Ve para biriktirmekle bunu başarabilmekte zor çünkü ekstra bir sürü masraf çıkabilmektedir. Bu durumda bankadan kredi kullanmak zorunda kalırsınız ancak kredi almak birçok faizi de yüklenmek anlamına gelmektedir.  Peki, ev sahibi olmak için kredi dışında ne gibi alternatifler sunulmaktadır. Bu ihtiyaç faizsiz ev, araba, arsa alabileceğiniz ekonomik sistemlerde ortaya çıkarmıştır. Üstelik her geçen gün gelişmektedir. Müslümanlığın emir ve yasakları ile kapitalist kuralları arasında yaşamak zorlu bir süreçtir.

İslam anlayışında farklı düşünceler söz konusudur; örneğin bazı inanışlara göre fakirden faiz almak günahken zengin olanlardan faiz almak serbesttir. Yatırımcıların ekonomi araçlarından biri olan faiz konusunda fikir birliğine yüzde yüz varılmamış olmasına rağmen günahtan en kesin kaçma şekli hiç faizsiz sistemleri kullanmaktır.

Ülkemizde faiz yönetimi için merkez bankası yetkilidir.  Faiz yönetiminin doğru yapılması ülkeyi refah seviyesine taşıyabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

15 − 14 =