xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus!

Günümüzde en çok tercih edilen zemin kaplama çeşidi olan parke, birçok avantaj sunuyor. Parke kolay kolay eskimemesi, pratik şekilde döşenebilmesi ve en önemlisi kolay temizlenebilmesi sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Ancak seçimi, döşenmesi ve kullanımında da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bu noktalara dikkat edilmezse, evinizin dekorunun en önemli parçalarından olan parke, sorunlu bir zemin kaplama aracı olabilir.

birevim faizsiz konut

İşte evinize parke döşerken dikkat etmeniz gereken 10 husus:

  • Parkenin çeşidi

Parkenin üretiminde kullanılan malzemeye göre farklı parke çeşitleri vardır. Laminant, lamine ve masif en çok bilinen ve kullanılan parke çeşitleridir. Evinize en uygun parkeyi seçerken bütçenizi de gözetmeniz gerekmektedir. Parke çeşitleri ve fiyatları hakkında bilginiz yoksa bilgi sahibi bir kimseye danışmanız gerekir.

  • E1 belgesi

Parkenin üretiminde, insan sağlığına zararlı herhangi bir madde kullanılmadığını kanıtlayan belgeye E1 belgesi denir. Özellikle internet üzerinden yapılacak alışverişlerde bu belgeye dikkat edilmelidir.

  • Parkenin rengi

Dekorasyonun en önemli ögelerinden renk, parke için de çok önemlidir. Parke renginizin duvar ve eşyalarınız renkleri ile uyumlu olması önemlidir.

  • Zemin ölçüsü

Parke döşenecek zeminin ölçüsü birebir doğru olmalıdır. Yanlış ölçüm, döşemede sorun olabilir ve parkenin dolayısıyla evinizin görüntüsünü bozabilir.

  • Kullanım

Yalnızca renk ve parke çeşidi değil, kullanım kolaylığı da parke seçiminde oldukça önemlidir. Kolay temizlenebilir ve sağlam bir parke seçmelisiniz. Renk ve dekordan çok kullanışlı olması önemlidir.

  • Zemin hazırlığı

Parke döşenecek zeminin önceden kontrol edilmesi gerekmelidir. Su tesisatında bir sorun varsa, rutubetli zemin parkeye zarar verir. Ayrıca zemindeki çukur ve engebeler düzeltilmelidir.

  • Parke ambalajı

Parkeler döşenmeden en az 48 saat önce ambalajından çıkarılmalı ve bekletilmelidir. Böylece parke hava alır ve evin ısı, nem dengesine uyum sağlar.

  • Döşeme yönü

Evinizin ışık alan tarafı da göz önüne alınarak parkeleri döşeyebilirsiniz. Sıradan döşemelerin dışına çıkarak farklı şekiller ile dekorlar deneyebilirsiniz.

  • Kuruma

Parke döşendikten sonra üzerine ince bir talaş tabakası ile döşemede kullanılan tutkalın nemi alınmalıdır. İki hafta süren bekleme aşamasında parkenin üzerine naylon örtü sermeyin.

  • Ücret

Parke alırken ve döşetirken fazla ücret ödemediğinizden emin olmak için iyi araştırmanız gerekir. Farklı alternatiflerden farklı fiyatlar almak mantıklı olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × 2 =