xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Ev Sahibi Olmak Mı, Kiracı Kalmak Mı?

Yatırımcı değilseniz bazı konularda tereddütte kalabiliyorsunuz? Örneğin mevcut tasarrufunuzu ev sahibi olmak için mi yoksa bankada faizde tutarak mı değerlendirmelisiniz?  Hangisi daha avantajlıdır?  Ev sahibi olmak mı, kiracı kalmak mı? Hangisini seçmelisiniz. Altın mı dolar mı almalısınız? Tüm bu konuları iyi analiz etmek için iyi bir yatırımcıya danışabilirsiniz.  Ancak öncelikle bizim yazımızı okumakla da başlayabilirsiniz.

birevim faizsiz konut

Ev sahibi olmak istiyorsunuz o halde tasarrufunuzu gözden geçirmelisiniz ve elbette sadece bu değil, nerede, nasıl bir ev istiyorsunuz buna da karar vermelisiniz.  İstekleriniz ile tasarrufunuzun örtüşmesi önemlidir.  Peki, bu evi aldıktan sonra bu evin maliyetinin artarak size iyi bir yatırım yaptığınızın süresi nedir?  Ülkemizde bu sürenin ortalama 18 sene olduğu söyleniyor. Bu yıllar içerisinde eve yapacağınız yatırım bedelini de göz ardı etmeyin.  Yenilenmesi gereken banyo ve mutfak gibi değişiklikler ekstra maliyettir.

Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir konut için yatırımın geri dönüşünün 18 yıl olduğundan bahsetmiştik. Yani aylık her ödediğiniz kira 214 ile çarptığınızda satış tutarına ulaşırsınız.

Örneğin;

Kira 1100 TL * 214 = 235,400 TL’dir ve 18 yıl boyunca bütçenizden ayırarak ödediğiniz kira size hiçbir getiride bulunmamıştır.  Yazının başlangıcı için konuyu en basit ama anlaşılır şekilde sunmaya gayret ediyoruz.  Bu şekilde bakıldığında evsahibi olmak daha avantajlı gibi görünüyor.  Ama başka açılardan bakmadan karar vermeyelim.

Eğer kiracı iseniz; istediğiniz an taşınabilir ve dünyanın herhangi bir yerine yerleşebilirsiniz. Yâda bulunduğunuz semtten memnun değilseniz semti değiştirebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için değişen okullar sebebi ile kiracı olmak belki daha avantajlıdır.  Servis ücretlerinin yanı sıra okul eğitim kalitesine göre de okul değişikliklerinde kiracı olmak avantaj sağlayacaktır.

Ancak diğer bir açıdan bakarsanız taşınma eşyalarınızı yıpratır ve sürekli taşınmak hem yorucu hem de masraflı olabilir.

Diğer bir konu kiracı olduğunuzda evde çok büyük değişiklikler yapamazsınız. Hatta çivi çakmak bir tablo asmak bile büyük bir problem olabilir. Eğer ev sizin ise istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Biz sadece bu sebeplerden ötürü dahi ev sahibi olmayı tercih ederiz. Üstelik günümüzde oldukça avantajlı seçenekler var.  Peşinatsız taksitle ev sahibi olmak kolay!

Faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olmak için seçeneklerinizi gözden geçirin. Üstelik peşinatsız dahi ev sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × 4 =