xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
16 June, 2024

Ev Sahibi Olma Seçenekleri Lehimize Olmalı

Günümüzdeki ekonomik sıkıntıların getirmiş olduğu zorluklar nedeniyle ev sahibi olmak ne yazık ki herkes için kolay değildir. Birkaç maddede özetleyecek olursak ev sahibi olmanın zorlukları şu şekildedir:

birevim faizsiz konut

 • Yetersiz birikimler peşinat ödeyerek bile ev sahibi olmanın önüne geçen en büyük sorunlardan biridir.
 • Yüksek faiz oranları, insanların ev fiyatıyla neredeyse eşit oranda faiz ödemeleri ile sonuçlandığı için ev sahibi olmanın önündeki engellerden biri olarak gösterilebilmektedir.
 • Ev alırken karşılaşılan bir diğer sorun da ek masraflar ve dosya ücretleri olarak tanımlanan sürpriz giderlerdir.
 • Kredi skorunun düşük olması yine ev alırken bankalar tarafından istenildiği için büyük bir sorun olarak insanların karşısına çıkabilmektedir.

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde insanların faizsiz ev sahibi olma hayalleri yıkılmakta ve ümitsizliğe kapılmalarına sebep olmaktadır.

Ev Sahibi Olma Seçenekleri

 1. Belirli bir miktar peşin ödeme yapıldığı takdirde bankalar aracılığıyla faizli krediler alınarak ev sahibi olunabilmesi mümkündür. Ancak Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle aylık ödeme miktarları artmakta ve kredi sahiplerini zor duruma sokmaktadır. Bu nedenle faizli krediler tavsiye edilmemektedir. Faizli krediler yerine faizsiz kredilerin tercih edilmesi ev sahibi olma seçeneklerinin alıcı lehine olmasını sağlamaktadır.
 2. Katılım bankaları aracılığıyla devlet destekli krediler ihtiyaç sahiplerine ulaşarak onların ev sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak bu kredilere her vatandaşın ulaşması mümkün değildir. Çünkü bu katılım bankası kredileri özel durumu olan vatandaşlar için yürürlüğe girmiş bir seçenektir. Örneğin şehit yakınları ve gaziler bu kredilerden faydalanabilirken, bütçesi yetersiz bir işçi bu krediden faydalanamamaktadır.

Ev Sahibi Olmanın Kolaylaştırılması

Ev sahibi olmanın alıcıların lehine kolaylaştırılması günümüzde halihazırda kullanılan birçok yöntem ile mümkün olmaktadır. Yukarıda ev sahibi olma seçeneklerinde sayılan yöntemler ile ev sahibi olunması ile

Genellikle sıfır daireler için bankalar tarafından uygulanan faiz indirimleri ev sahibi olma yolundaki engellerden birini hafifletmektedir. Ancak bu da çok yeterli olmamaktadır. Bunun yerine faizsiz ev sahibi olma ve peşinatsız ev sahibi olma imkanları sunan çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır.

Ev Sahibi Yapan Kuruluşlar

Faizlerin yüksek olmasından yakınan kişiler alternatif yollar ararken karşılarına çıkan ilk seçenek faizsiz ev sahibi olma kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar bir havuz sistemi ile çalışmaktadır. Başvuru yapan kullanıcılar arasında bir ekip oluşturularak her ay toplanan para ile ekipten bir kişiye ev alınmaktadır. Evin masrafları toplanan havuzdan karşılandığı için ekstra bir sürpriz ücret ile karşılaşılmamaktadır. Kuruluşun ev almak için başvuru yapan kişilerden istediği tek şart alınacak evin sıfır olması ve belirli standartlara sahip olmasıdır. Kuruluşa ev sahibi olmak için başvuru yapan kişilerden kefil ya da peşinat istenmemektedir. Bu durumda kefilsiz ev sahibi olma yolundaki kişiler için muazzam bir fırsattır.

Ev sahibi olurken, yapılan reklamlardan çok, ödeme şartlarının ve yaptırımlarının incelenmesi gerekir. Faizin doğruluğunun tartışıldığı günümüzde, faizli kredi çekimi genellikle ‘zaruri’ diyerek gerçekleşmektedir. Zaruri veya mecburi diyerek kendimizi avutacağımıza, daha iyi seçenekleri incelemeliyiz.

TOKİ ÇALIŞMALARININ MAHİYETİ

Tokinin, engellilere faizsiz konut projesi adı altında gerçekleştirdiği ev sahibi olma çalışmaları, engelliler için oldukça iyidir. Ayrıca şehit yakınlarına faizsiz konut kredisi çalışması da oldukça caziptir. Ancak, diğer dar gelirli kesim için projeler kura ile yapılmaktadır ve kısıtlıdır. Diğer dar gelirli kesim ise büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu boşluğu bankalar doldursa da, ev sahibi olmaktan çok, bankalar kasalarını doldurmuşlardır.

BANKA FAİZİ İLE EV ALMAK

Banka faizi ile ev almanın ne demek olduğunu, hemen hemen bütün insanımız bilmektedir. O derece yayıldı ki banka faizi, bir ömür taksit ödemeye mahkum edilmişiz. Bankalar ise, taksitlerin ödenmesinden yana değildir. Ödenmeyen taksitlerle birlikte, banka eve el koyuyor ve verdiğiniz paraları geri vermiyor. Bu nedenle, banka faizini iki kere düşünün. Üstelik inanç bakımından rahatsız iseniz, bu rahatsızlığı bir ömür boyu çekebilirsiniz. Bütün bunları göz ardı etmemelisiniz.

FAİZSİZ KREDİ ÇÖZÜMLERİ

Faizsiz kredi çözümleri, faizli kredilere göre yeni çözüm anlamına gelmektedir. Bu faizsiz konut kredisi veren özel kurumlar, faizsiz konut kredisi yönetmeliği şartlarına uymaktadır. Tabi, burada faizin ne olduğunu ilgili kaynaklardan öğrenmeliyiz. Faizin ne olduğunu bilmeyen birilerine, faizsiz krediyi nasıl anlatacaksınız? Bu nedenle önce faizi öğrenmeliyiz. Daha sonra, faizsiz çalışan özel kurumların çalışmalarını, yine faizsiz olup olmadığını test ederek, takip etmelisiniz. 3 lira verip 5 lira almak olan faizin, ev alımında büyük sorunlar oluşturduğu, hatta yuvaların yıkılmasına neden olduğu aşikardır.

FAİZSİZ KURUMLARI TERCİH ETMELİYİZ

Günümüz piyasasında faizlerin yükselmesi ile birlikte, faizsiz ev alma sistemleri popüler olmaya başladı. Aslında faizi kim ödemek ister? Diye bir soru sorsak, cevabı ‘hiç kimse’ olacaktır. Bu nedenle, faizsiz kredi ile çalışan özel kurumlar, gün usulü çalışan özel kurumlar ve kar payı ile çalışan kurumlar, incelenmelidir. Gün usulü çalışan özel kurumlarda, öncelikle evin taksitlerini ödüyorsunuz. Yılın belli bir zamanında çekilişle evinize girip, takside devam ediyorsunuz. Hizmet bedeli ise, emlakçı komisyonu gibidir. Kar payı ise, evi sizin yerinize alınıp, size satılması olayıdır.

birevim
Paylaş

2 Comments

 1. Zeynep Şahin Reply

  Faizle ev sahibi olan bir arkadaşım var, halinden memnun durumu vardı kredisini ödedi ancak faizle uğraşmak istemeyenler için birevim gibi firmalar kaçınılmaz fırsat sunuyor

 2. İbrahim Korkmaz Reply

  Ev sahibi olmak için aslında tam zamanı faizsiz sistemler öyle popüler ki imkanı olan kaçırmasın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × two =