xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi diğer krediler ile kıyaslandığında faiz oranlarının düşüklüğü ve süre olarak uzunluğu nedeniyle dikkate çekmektedir. Burada kullanıcılar tarafından bilinmesi gereken en önemli husus faizlerin sadece tabela faizinden meydan gelmediği gerçeğidir.

birevim faizsiz konut

Masraf Kalemlerine Bakış

Faiz ödenecek tek masraf kalemi değildir. Ev kredisi masraf olarak kategorize edildiğinde şu masraflar karşınıza çıkacaktır. Bunları ele aldığımızda ilk olarak en önemli tutarı faiz oluşturmaktadır. Her ne kadar devlet konut kredisinde Kamu Kaynakları Destekleme Fonu ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi almasa da yekûn bazda ele alındığında faiz en önemli yeri işgal etmektedir.

Buna mukabil her bankaya göre değişmekle beraber ev kredisi masrafları kredi kullanırım ücreti, expertiz ücreti, dosya masrafı, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı gibi ücretler talep etmektedirler.

Bu masraflar tek bir banka tekelinde olmayıp genel bazda ele alındığında hemen hemen tüm bankalarca talep edilmekte ve kredi kullanımına ön şart olarak müşteriye sunulmaktadır.

Sigorta Neden Zorunlu Tutulmaktadır?

Bankaların kredi kullanımında; en önemli ve temel kriterlerinden birisi de sigorta yaptırılmasıdır. Alacağını garantiye almak isteyen banka müşterinin hayatsal risklerine karşı güvence amaçlı olarak sigortayı zorunlu tutmaktadır.

Günümüzde hiç bir banka sigorta olmadan konut kredisine izin vermemektedir. Bu hayat sigortası ya da bireysel yaşam sigortası olarak ifade edilen sigorta konut kredisi kullanımının temel taşlarından birisidir. Son depremlerden sonra kanunlarımızda zorunlu hale getirilen Doğal Afet Sigortaları Kurumu kısa adıyla(DASK)ta zorunlu olup yangın sel, gibi diğer afetler içinde konut sigortası talep edilmektedir.

Masraf kalemlerinin önemli yer tutan ev kredisi giderleri arasında devlete ödenen taşınmaz kaynaklı aidat ve diğer vergiler de önemli bir yer kaplamaktadır. Bu emlak vergisi, çevre temizlik, bina aidatından kaynaklanan borçlar gibi çeşitli olarak şekillendirilebilmektedir. Bu ölçüde masraf çeşitliliği; bu kredinin niteliğinden kaynaklanmaktadır.

Kredi İhtiyacı ve Masraflara Yapılacak itirazlar

Uzun vadeli olması ve kişinin konut alımı için yeterli ölçüde nakit parası olmaması, konut eksikliğinden kaynaklı sıkıntılar eklenince mecburi olarak bu kredi kullanılmak zorunda kalınmaktadır. Her ne kadar bankalarca bu kadar masraf alınsa da haksız alınan ve itiraz ettiğiniz şikayetlerle için illerde ve ilçelerde kurulan Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat ederek haksız alındığını iddia ettiğiniz; her türlü masrafı iade almanız da mümkün bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 + one =