xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Engelli Araç İndirimi Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Ülkemizde araç alırken ödenen ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), araçların toplam satış fiyatlarının önemi bir bölümünü oluşturuyor. Engelleri bireyler ise araç alırken ÖTV’den muaf tutuluyor. Yani devlet, hayatlarını bir nebze kolaylaştırmak için araba satın alımında engelli bireylere özel bir ÖTV muafiyeti uyguluyor. Bu muafiyet, engellilik oranına göre iki farklı şekilde uygulanıyor. %40 oranında engelli, araç kullanabilen engelli bireyler kendileri adına ÖTV’siz araç alabiliyor. %90 oranında engelli olan bireylerin ise yakınları da bu indirimlerden faydalanabiliyor.

birevim faizsiz konut

Engelli raporu ile araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

%40 ya da %90 fark etmeksizin engelli raporu ile ÖTV ödemeden araç almak istiyorsanız, 1.6 motor üzerinde bir araç alamazsınız. ÖTV muafiyeti ile bir araç aldıktan sonra beş yıl içinde yeni bir araba alınırsa bu indirimden tekrar faydalanılamaz. Ayrıca engelli raporu ile yalnızca sıfır km araçlar satın alınabilir. Bu muafiyet, ikinci el araç alım satımında geçerli değildir.

%40 engelli raporu ile nasıl araç alınır?

Öncelikle, tam teşekkürlü bir hastaneden engelli sağlık raporu alınmalı ve engelli bireyin bu raporda yer alan engel durumuna uygun kodlu bir ehliyet sahibi olması gerekmektedir. Engelli bireyler genelde H sınıfı ehliyet alırlar. Sağlık raporunda ayrıca özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yer almalıdır. Raporun ardından araç almak isteyen kişiler belirlenen kurs ve sınavı geçmelidir. Trafik tescil işlemleri sırasında engeli belirten rapor ile H sınıfı ehliyet kayıt altına alınır ve böylece ÖTV muafiyeti uygulanır.

%90 engelli raporu ile nasıl araç alınır?

%90 oranında engelli olan bireyler ve üçüncü dereceye kadar yakınları ÖTV muafiyetinden faydalanabiliyor. Ancak elbette bazı gereklilikler mevcut. %90 engelli bir kişinin ÖTV muafiyetinden faydalanabilmesi için öncelikle tam teşekkürlü bir hastaneden sağlık raporu olmalı. %90, ağır derecede engel kabul edildiğinden, arabayı kullanacak kişinin yakınları da bu indirimden faydalanabiliyor ve bu kişilerin H sınıfı ehliyeti olması gerekmiyor. Trafik tescil işleminde araç sahibi ve aracı kullanacak kişi yakını da kayıt altına alınmalı. Aracı kullanacak kişinin iş akdi de notere bildirilmeli.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven + seven =