xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Emlak Vergisi Değerini Değiştiren Durumlar Nelerdir?

Gayrimenkulden alınan vergi; arazi ve bina vergisi olarak iki kısma ayrılmaktadır. 1319 sayılı Emlak vergisi kanununda bina değerini etkileyen hususlar irdelenmiştir. Devletin tam ve istenilen miktarda vergi tahsil etmesi için bu değerleri değiştiren etmenler tam manası ile ele alınmalıdır.

birevim faizsiz konut

Meskun binaya yapılan her nevi asansör, kalorifer. Binaya ilave yapılması gibi eklentiler binanın değerinde değişiklik meydana getirmektedir.

Değer Değişikliğine Sebep Olan Faktörler

Bu etmenler neticesinde bina yeni inşaat kategorisinde değerlendirilmektedir. Binanın değer değişiminde sadece yeni eklemeler değil de; binada meydana gelen tahrifler; tahrişler ve de her neviden; yangın sel, gibi afetler var olan tesisatın kaldırılması gibi; binanın değerini etkileyeceğinden bunlar da binanın değerinde negatif anlamda değişmelerine neden olacaktır. Emlak vergisi bu hususlar göz önüne alınarak yeniden hesaplanmalıdır.

Binalar tapuda kullanım olarak mutlak surette tescil ettirilirler. Bina sadece oturulmakta iken ticari faaliyetlerde kullanılmaya başlanması da binanın değerini değiştiren unsurlardan birisidir. Kullanılan binaya arazi eklenmesi ve de binadan ayrılması da değeri etkileyen faktörlerden birisidir.

Ne sebebe dayanırsa dayansın yerleşim yerindeki artışların%25i aşması da vergisel değeri etkilemektedir.

Değer Hesaplamasında Ne Baz Alınmaktadır?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranı emlak vergisi nasıl hesaplanır sorusunda temel alınan başlıca kriterdir. Yeniden değerlenme genel nitelik taşımakta olup belediye encümenlerince de mahalle ve semtin konumuna göre çok fahiş oranlarda artış yapılabilmektedir. Emlak vergisi değeri nasıl belirlenir sorusu ele alındığında; bir gayrimenkulün değeri her dört yılda bir değer noktasında; arsa emlak üzerinden yeniden belirlenmektedir.

Arsaların metrekare birim değerleri kamu kurumlarında komisyonlar aracılığı ile oluşturulmaktadır. Binalarda bu durum ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığında güncellenen yapı değerleri baz alınarak Maliye Bakanlığınca belirlenmektedir. Vergi ise hangi belediye sınırlarında ise o belediyeye ödenmektedir.

Arazilerde Değer Değişikliği

Arazinin hal ve durumundaki değişimler değer noktasında değişime neden olmaktadır. Bunları somut olarak ele aldığımızda arazinin bağ, bahçe, fidanlık olması değişimi pozitif anlamda etkilerken bu durumun tersi de negatif anlamda değerini etkileyecektir.

Arazinin tarım yapılıp yapılmaması da değer ölçüsünde belirleyici unsurlardan birisini teşkil etmektedir. Ezcümle arazinin binaya dahil edilmesi ve de çıkarılması; arazinin taksimi ve de ifrazı ile, dağınık olan arazilerin birleştirilerek tek hüviyette olması, binalarda olduğu gibi %25 üzerindeki artışlar da bu değişimi belirleyen faktörlerdir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

19 − nine =