8 April, 2020

Emlak Brokerı Ne iş Yapar? Emlak Brokerının Özellikleri Nedir?

Son yıllarda inşaat, gayrimenkul ve emlak sektöründeki gelişmeler farklı iş kollarının gelişmesine de sebep oldu. Klasik tanımı ile emlakçı olarak bildiğimiz ev satın alma, kiralama hizmeti veren kişiler için de birden fazla pozisyon ortaya çıktı. Yoğun iş hayatında tüm emlak işlemlerinizi yaparak hayatınızı kolaylaştıran bu kişiler satın alma ve kiralama işlemlerinin yanı sıra emlak satış veya kiralama sözleşmelerinin hazırlanması ve gelecek için yatırım planları gibi çeşitli konularda müşterilerine hizmet veriyor. Bu iş kolları ve pozisyonlar için emlak ve gayrimenkul danışmanlığı, en yaygın kullanılan sıfat olsa da son yıllarda emlak brokerlığı da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Emlak brokerı kime denir? Emlak brokerı ne iş yapar? Emlak brokerı olmak için gereken özellikler nelerdir? Bu soruları tam olarak karşılayan tek bir yanıt olmasa da broker, belli bir ücret karşılığında tüm emlak işlemlerinde aracı görevi gören kişiye denmektedir.

Emlak Brokerı Olmak İçin Gerekli Özellikler

Lisans yani üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra İstanbul Borsası tarafından açılan kurslara kayıt yaptırıp, yine İstanbul Borsası’nın açtığı sınavlardan başarılı bir sonuç alırsanız, resmi broker belgenizi alabilirsiniz. Üniversitelerin ekonomi, muhasebe, matematik gibi bölümlerinden mezun olan herkes, bu alanda bir kariyer hedefleyebilir. 21 yaşını tamamlayan ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan herkes gerekli belgeyi alarak brokerlik yapabilir. Ancak borkerlığın iş tanımı alıcı ve satıcı arasında bir köprü görevi olduğundan, insan ilişkileri, iletişim becerileri ve diksiyon yetisi gibi bazı özellikler gerektirmektedir.

Broker Olmanın Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda gayrimenkul sektöründeki gelişme ile sektörde profesyonel ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yatırım işlemleri yapan ve gayrimenkulden para kazanan pek çok kişi bu işlemlerini bir broker aracılığı ile yapmaktadır. Profesyonel olarak brokerlik yapan kişiler, piyasada önemli bir yer edinerek büyük bir çevre edinebilir. Birikim ve altyapı gerektiren bir iş olan brokerlık, profesyonel olarak yapıldığında maddi olarak da oldukça avantajlıdır. Tüm satış, kiralama ve yatırım hizmetlerinden elde edilen komisyon ve prim ile önemli paralar kazanılabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir